Až půl milionu syrských uprchlíků do Evropy! Kšeft EU s Tureckem za 3 miliardy eur

Až půl milionu syrských uprchlíků do Evropy! Kšeft EU s Tureckem za 3 miliardy eur
03 / 12 / 2015, 05:30

Maďarsko odmítá jakékoliv další uprchlíky do Evropy, přitom podle maďarského premiéra Viktora Orbána existuje plán o přesídlení až půl milionu syrských uprchlíků z Turecka do Evropské unie.

Orbán přímo prohlásil, že existuje "polotajná dohoda" o přesídlení asi 400 tisíc až půl milionu syrských uprchlíků. Očekává, že tento plán bude zveřejněn tento týden v Berlíně. (Zdroj: tyden.cz)

"Problém se zakrátko stane horkou bramborou, protože i když by to mohlo zůstat polotajné, někdo někde, asi tento týden v Berlíně, oznámí, že 400 až 500 tisíc uprchlíků by mohlo být přesídleno z Turecka přímo do Evropské unie," prohlásil Orbán a předpověděl, že v příštích dnech a týdnech Maďarsko a další visegrádské státy, tedy Česko, Slovensko a Polsko, budou čelit intenzivnímu tlaku, aby tento plán akceptovaly a souhlasily i s povinným přerozdělením těchto uprchlíků. S tím ale podle něj Maďarsko nemůže souhlasit.

O této dohodě jsme psali 30. listopadu v článku "Kancléřka Merkelová se překonává: Z Turecka do EU přesídlí dalších 400 tisíc syrských uprchlíkůS nápadem přišlo Německo. Kancléřka Angela Merkelová o tématu před začátkem summitu jednala se svými partnery z některých významných zemí EU. Novinářům řekla, že komise své návrhy představí do příštího řádného summitu unie, tedy 17. prosince. V německém tisku přitom v souvislosti s návrhem zaznělo číslo 400 tisíc lidí, kteří jsou nyní v uprchlických táborech v Turecku.

Je možné, že se tak postupně naplňuje dohoda uzavřená mezi Evropskou unií a Tureckem o tom, že EU přijme část uprchlíků z Turecka, zemi naopak poskytne štědrou dotaci tří miliard eur a současně zahájí přístupové rozhovory, aby se mohlo Turecko stát plnohodnotným členem unie.

Tagy článku