Další úmrtí pacienta s ebolou hlásí Makedonie

Další úmrtí pacienta s ebolou hlásí Makedonie
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
09 / 10 / 2014, 23:15

9.10.2014 / Agentura REUTER dnes uvedla, že v hlavním městě Makedonie (Skopje) zemřel zřejmě na následky viru ebola britský občan. Informaci potvrdil britský server BBC. Velká Británie bude zavádět screening na letištích. WHO mezitím uklidňuje veřejnost.British Airways pod palbou kritiky za zrušení letů z Monrovie.

AKTUALIZOVÁNO 12.10.2014 / Podle agentury REUTERS makedonské ministerstvo zdravotnictví vyloučilo virus eboly jako příčinu úmrtí britského občana v místní nemocnici. Úřady uzavřely hotel, kde Brit bydlel a všechny, kteří s ním byli v kontaktu, celkem 35 lidí, umístily do izolace. 


 

Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že prověřuje zprávu o úmrtí britského občana na virus eboly, kterou novinářům sdělil makedonský vládní zdroj pod podmínkou anonymity. 

Tisková mluvčí makedonského ministerstva zdravotnictví uvedla, že Brit spolu s dalším nejmenovaným mužem údajně nebyli v žádné z oblastí postižených smrtícím virem a cestovali přímo z Velké Británie do Skopje. Dále uvedla, že muž měl vysokou teplotu, zvracel a měl vnitřní krvácení. "To vše jsou příznaky eboly, nicméně jedná se pouze o podezření".

Podívejte se na video "V Evropě narůstají obavy ze šíření viru eboly" - zdroj:youtube/Vuahe Hsoaic/EURONEWS

Velká Británie zavádí na letištích a terminálech "screening", stejně jako USA

Britská vláda následně oznámila, že zavede "rozšířený screening" na letištích Heathrow, Gatwick a na terminálech Eurostar. Nicméně je zajímavé, jak podotýká dopisovatel BBC James Gallagher, že ještě před dvěma dny měla britská vláda zcela opačný názor - tedy stejný jako Světová zdravotnická organizace (WHO), že podobné opatření je "zbytečné, a znamenalo by screening "obrovského množství lidí s nízkým rizikem".
Je zřejmé, že se britská vláda snaží podstatně víc chránit své občany před zavlečením infekce do země, než ostatní země Evropské unie.

Odborníci jsou pesimističtí - "screening nepomůže"

"Známe klinický průběh nemoci velmi dobře, a maximální inkubační doba je 21 dnů, ale horečka je pouze jedním z projevů ke konci této doby."
Navíc existuje podezření, o kterém jsme psali v našem článku Do měsíce se můžou objevit první případy eboly ve Francii a Velké Británii, tedy:

"....Někteří cestující navíc z obavy, aby jim byl umožněn odjezd do Evropy a dále do USA, budou užívat léky na snížení teploty, aby „oklamali“ teplotní skenery."

Opravdu se virus šíří pouze kontaktem s tělními tekutinami? 

K nákaze zdravotní sestry došlo ve sterilním nemocničním prostředí, kde je dodržována nejvyšší možná hygiena, a všichni lékaři a sestry věděli, s jak nebezpečným virem "pracují" - přesto k nákaze došlo. 

Virus eboly může zmutovat, tvrdí část odborné veřejnosti

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala 6. října prohlášení, že "šíření viru eboly prostřednictvím kašle nebo kýchání je velmi vzácné" a "navzdory rozsáhlým studiím viru za posledních několik desítek let, se neprokázalo jeho šíření tímto způsobem....nebyly zjištěny žádné případy přenosu viru".
Dále uvádí, že "i riziko přenosu viru pouhým dotykem s kontaminovaným povrchem je velmi nízké" Podle WHO se jedná pouze o spekulace. (zdroj: USAToday).
Prohlášení WHO je zřejmě reakcí na slova vedoucího mise OSN Anthony Banburyho, který uvedl 2. října v rozhovoru pro britský deník Telegraph, že "současná epidemie je nejhorší, jakou za své působení od roku 1988 zažil" a nevyloučil možnost, že "virus zmutuje a začne se šířit vzduchem, pokud nedostaneme šíření nemoci pod rychlou kontrolu".
Pochybnosti šéfa mise OSN potvrdil Michael Osterholm, ředitel Centra pro výzkum infekčních nemocí a politiky na Minnesotské universitě, který řekl, že "je znepokojen nekontrolovaným šířením viru eboly, které by mohlo vést k jeho mutaci a následnému přenosu vzduchem". (zdroj: USAToday)

Světová zdravotnická organizace (WHO) a Libérie kritizovala British Airways

Na pozadí všech informací, kterými jsme zahrnováni ze všech stran, stojí za zmínku kritika liberijské vlády na adresu britské letecké společnosti, která až do roku 2015 zrušila všechny lety do hlavního města Monrovie, právě z důvodu rizika přenosu eboly. (zdroj: deník Telegraph). Představa, že by britská letecká společnost na svých pravidelných letech zajišťovala "humanitární most", jak uvádí její kritici, je opravdu zcestná. 

Vývoj kolem šíření viru smrtelné nemoci je pro normální občany nepochopitelný a nezbývá než dodat, že prozatím odborníci a politici pouze uklidňovali veřejnost, a s opatřeními přicházeli až po propuknutí nemoci. Ale současně převážejí smrtelně nemocné pacienty přímo do Evropy. Je to záměr nebo neschopnost? Nemají snad nakonec pravdu ti, co mluví o konspiračních teoriích?

Psali jsme také:

EBOLA: první případ v Česku?

Cesta viru eboly do Evropy? Letecky do Bruselu. Bezpečnostní opatření? Nula.

Americká letiště zavádí screening teploty cestujících na příletech z Afriky

Ebola je v Evropě a USA a lékaři uklidňuji: virus se nešíří vzduchem, ale.....

Do měsíce se můžou objevit první případy eboly ve Francii a Velké Británii

Ebola v Texasu: u dalších 10 pacientů je "vysoké riziko" nakažení

Virus eboly v americkém Dallasu potvrzen. 100 potencionálních nakažených

Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí.

Těchonín - místo pro boj s ebolou v Česku

Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"

 

 

 

 

Tagy článku