Další útok osamělého vlka v Izraeli. "Osobní terorismus" na vzestupu

Další útok osamělého vlka v Izraeli. &quote;Osobní terorismus&quote; na vzestupu
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Palestinského útočníka zastřelila izraelská policie v Jeruzalému
17 / 10 / 2015, 10:30

Útoky palestinských "osamělých vlků" proti Izraelcům se stupňují. Palestinští Arabové vraždí Izraelce mačetami a noži a „nyní vypalují svatá a historická místa, tak jako to dělá Islámský stát v Iráku a v Sýrii."

Nábulus 16. října (ČTK) - Krátce po poledni napadl na Západním břehu Jordánu Palestinec označený jako novinář izraelského vojáka a pobodal ho. Na místě byl zastřelen. Incident se stal u židovské osady Kirjat Arba na Západním břehu Jordánu. Útočník měl na sobě žlutou vestu označenou novinářským logem a nesl fotoaparát. Podle mluvčího armády se mu díky tomu podařilo dostat se až do blízkosti vojáka.

Hrozí útoky "osamělých vlků" po celém světě. Jsme proti nim víceméně bezbranní, tvrdí odborníci

Palestinci v noci na dnešek zapálili na okupovaném Západním břehu Jordánu objekt, v němž je Židy uctívaný hrob biblického Josefa. Radikální hnutí Hamas na dnešek vyhlásilo den hněvu a vyzvalo Palestince k protestním akcím. Izrael posílil na problematických místech pořádkové síly stovkami mužů. 

Izrael zavádí nová bezpečnostní opatření kvůli stupňujícímu se násilí

Při nočním incidentu v Nábulusu palestinská policie žháře vyhnala z areálu hrobky a pomohla požár uhasit. Několik Palestinců proniklo do objektu a vhodili tam zápalné lahve. Policisté, kteří přijeli, začali střílet do vzduchu a prchající žháře pronásledovat. Izraelská armáda oznámila, že se bude podílet na opravě památky.

Předseda opoziční pravicové strany Izrael náš domov Avigdor Lieberman v reakci na žhářský útok přirovnal Palestinskou správu k Islámskému státu a zdůraznil, že palestinští Arabové,  podněcováni lživými výroky vůdce autonomie Mahmúda Abbáse, vraždí Izraelce mačetami a noži a „nyní vypalují svatá a historická místa, tak jako to dělá Islámský stát v Iráku a v Sýrii.“ (Zdroj: eretz.cz)

Izraelsko-palestinské násilí s novou silou propuklo v říjnu kvůli sporům o jeruzalémskou Chrámovou horu. Zahynulo při něm téměř 40 lidí, z nichž 30 byli Palestinci. Předseda palestinské autonomie Mahmúd Abbás ve čtvrtečním telefonátu s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym slíbil, že se pokusí situaci zklidnit.

Palestinské protesty se dnes konaly ve městech na Západním břehu Jordánu a také v Pásmu Gazy, u hranice s Izraelem. Izraelští vojáci při demonstracích u plotu oddělujícího Pásmo Gazy od židovského státu zasahovali proti několika demonstrantům, kteří prý chtěli bariéru poškodit. Protestující údajně neuposlechli slovní varování a nereagovali ani na varovné výstřely do vzduchu. Při následné střelbě byli dva Palestinci usmrceni, uvedl list The Jerusalem Post s odvoláním na palestinské zdroje.

Devatenáctiletý Palestinec byl dnes zabit i při střetech s izraelskými bezpečnostními složkami na Západním břehu Jordánu. Dalších pět osob utrpělo zranění, uvedli palestinští lékaři. K potyčkám došlo ve vesnici Bajt Furík nedaleko Nábulusu.

"Pokud legálně vlastníte zbraň, potom ji noste u sebe." Izraelská vláda vyzývá k ochraně před teroristy

Vlna násilí v Jeruzalémě se dostala až na půdu OSN. Izraelský zástupce se na páteční mimořádné schůzce Rady bezpečnosti ale postavil proti eventuální přítomnosti mezinárodních sil na Chrámové hoře. Palestinská delegace žádala naléhavě svět o ochranu Palestinců před izraelskými útoky. Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu na tiskové konferenci Mahmúda Abbáse vyzval, aby přestal podněcovat palestinské Araby k útokům na Izraelce tím, že lživě obviňuje Izrael, že se snaží ovládnout Chrámovou horu v Jeruzalémě a že popravuje Palestince.

Americký prezident Barack Obama dnes uvedl, že je vypuknutím násilností v Izraeli "velmi znepokojen". Je podle něj důležité, aby se místní vůdci vyhýbali rétorice, která může situaci ještě zhoršit. "Odsuzujeme co nejdůrazněji násilí namířené proti nevinným lidem," uvedl prezident. Dodal, že Izrael má právo své obyvatele před násilím chránit. Situaci chce osobně řešit i americký ministr zahraničí John Kerry, který se příští týden v Německu setká s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. O plánované schůzce informoval izraelský velvyslanec v USA.

Zdroj: ČTK, eretz.cz

Tagy článku