Útok šílence? Chtěl kopilot úmyslně "zničit letadlo"?

Útok šílence? Chtěl kopilot úmyslně &quote;zničit letadlo&quote;?
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
26 / 03 / 2015, 14:30

S informací přišly dnes francouzské úřady. Vycházejí ze záznamů z černé skříňky.

Podle francouzské prokuratury je z letového záznamníku hovorů v pilotní kabině zřejmé, že asi po půlhodině normálního letu odešel kapitán na toaletu a předal řízení kopilotovi Andreasi Lubitzovi (28 let). Jenomže kopilot Lubitz už podle vyšetřovatelů, údajně kapitána nepustil zpět do kabiny a záměrně s letadlem začal klesat. Na záznamu je prý slyšet, že kopilot neodpovídá na výzvy kapitána a normálně dýchá. (zdroj: BBC News)

Letadlo nízkonákladových Germanwings se zřítilo v jižních Alpách ve Francii poblíž města Digne v úterý okolo 11:00. V letadle bylo 150 lidí včetně posádky,  nikdo tragédii nepřežil. Letadlo letělo v hladině okolo 11 000 metrů a najednou začalo nečekaně klesat.

Francouzský prokurátor Brice Robin prohlásil, že druhý pilot zříceného letadla nemohl zahájit klesání letadla omylem, tlačítko se totiž muselo cíleně otočit. "Druhý pilot jednal záměrně. Nebyl to normální pád, záměrně ho (druhý pilot) umožnil," uvedla prokuratura s tím, že druhý pilot měl "evidentní vůli zničit letadlo".(zdroj: eurozpravy.cz)

Na záznamu je také slyšet křik cestujících, ale vyšetřovatelé uklidňují pozůstalé, že si "až do posledního okamžiku" nebyli vědomi hrozící katastrofy a zemřeli okamžitě. Pravdou však je, že pád letadla z výšky přes 11 kilometrů mohl trvat přes 10 minut. 

Úřady informovaly, že jim "nejsou známy" nějaké vazby koopilota na extremisty nebo teroristy, nicméně očekává se, že sdělí bližší podrobnosti.

Doufejme, že se nedočkáme dalšího "příznivce" islámských radikálů z IS.

Psali jsme také:

Aktualizováno: Airbus A320 německých aerolinek se zřítil na jihu Francie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace