Další vlna protestů v USA

Další vlna protestů v USA
Autor fotografie: Youtube/ time.com|Popisek: Policejní brutalita - Eric Garner
05 / 12 / 2014, 12:45

4.12.2014 / Černá série sporných verdiktů po násilných zásazích policistů proti černým spoluobčanům pokračuje.

Tisíce protestujících opět v ulicích New Yorku blokují dopravu poté, co velká porota newyorského soudu včera rozhodla, že neobviní policistu, který v červenci tohoto roku nasadil údajně nepovolený chvat černochovi podezřelému z nelegálního prodeje cigaret v newyorských ulicích. Policista podezřelého přitlačil k zemi a držel ho tak i když zadržený muž sípal, že nemůže dýchat. Pak muž ztratil vědomí. V nemocnici byl prohlášen za mrtvého.

Celý zásah tehdy zaznamenal mobilním telefonem náhodný kolemjdoucí a děsivé video umístil na Youtube, kde mělo přes 1,7 milionu zhlédnutí. Obrovská obec „očitých svědků“ je tak o to víc pobouřena dalším sporným verdiktem velké poroty.

Rozhodnutí velké poroty newyorského soudu padlo jen pár dní poté, co po celých Spojených státech protestovali rozhořčení obyvatelé proti podobnému rozhodnutí velké poroty ve Fergusonu. Ani tam nebyl policista, který zastřelil neozbrojeného černošského mladíka obviněn.

Vzrušená veřejná debata o podivné spravedlnosti praktikované v USA, která následovala po protestech ve Fergusonu a dalších městech USA v minulých dnech a po dalším neštěstí v Clevelandu, kde policista zastřelil dvanáctileté černošské dítě, které si hrálo s airsoftovou pistolí, vyústila zatím v návrh, že policisté budou vybaveni osobními kamerami, které by měly zaznamenat každou jejich akci v průběhu služby.

Včerejší rozhodnutí velké poroty newyorského soudu ale dramaticky přililo oleje do ohně rozjitřeného veřejného mínění, zvlášť když záznam zásahu newyorského policisty, pro který nebyl obviněn, je tentokrát veřejně k dispozici.

Americké ministerstvo spravedlnosti se pokouší situaci uklidnit prohlášením, že okamžitě zahájilo vlastní vyšetřování smrti neozbrojeného černocha při zásahu policisty v New Yorku, poté co velká porota newyorského soudu policistu neobvinila. Jestli to bude stačit k uklidnění protestujících a obnovení důvěry ve spravedlnost pro všechny občany bez rozdílu barvy pleti, je otázkou.

Psali jsme také:

Bál jsem se o život!

Ferguson hoří!

Násilí dětí a násilí na dětech v USA. Chmurné vyhlídky

Tagy článku