Web radí imigrantům: "Poznejte rozdíl mezi ekonomickým a humanitárním žadatelem o azyl"

Web radí imigrantům: &quote;Poznejte rozdíl mezi ekonomickým a humanitárním žadatelem o azyl&quote;
Autor fotografie: Pixabay / geralt|Popisek: Ilustrační foto
26 / 06 / 2015, 10:00

Moderní technologie, mobilní telefony, GPS, mapy ve smartphonech, aplikace. Chytřejší a movitější utečenci mají větší šanci získat azyl v některé zemi EU.

Internetové diskuze, sociální sítě i specializované weby - tam všude lze dohledat neocenitelné rady pro imigranty, kteří směřují do EU. Která země je "nejlepší", kde se setkají s nejmenšími problémy při udělování azylu, jak se chovat, jak vypovídat před imigračními úředníky, to všechno lze dohledat, včetně online poradenství, chatů.....O podobném případu, kdy na řeckém ostrově Lesbos měl u sebe údajně jeden z uprchlíků vytištěný manuál, jsme psali v článku "Vítejte v Evropě! Objevili jsme web pro uprchlíky s návodem na infiltraci EU".

Podobných webů je na internetu celá řada, například na těchto stránkách www.8rbtna.com lze najít zajímavé informace o nejlepších destinacích poskytujících azyl utečencům. Na tomto webu lze dohledat mimojiné i informace o tom, jaké důvody uznávají cizinecké úřady ve Švédsku pro udělení politického nebo humanitárního azylu (majitel domény)

Pokusili jsme se o velmi volný překlad a přivítáme (a zveřejníme) doslovný překlad z arabštiny:

"Odpovím na to s ohledem na znalost postupu ve Švédsku, ale nemám informace z jiných zemí. Syřana, který žádal ve Švédsku o azyl, se přistěhovalečtí úředníci ptali na důvod udělení azylu. Když odpověděl, že je v zemi válka a kdykoliv může zemřít, tak se vyšetřovatel ptal, jestli byl ohrožen on osobně.  A ten odpověděl: Ne, nikdo mě nepronásledoval osobně, a chtěli mě zabít ... To je případ stovky Syřanů. A všem takovým bude poskytnut humanitární azyl. Lidé, kteří dorazili do Švédska a požádali (úspěšně) o azyl, odpověděli takto:

  • Jsem voják a odmítl jsem vzít do rukou zbraň a střílet, a oni mě teď hledají, hrozí mi zatčení nebo budu muset vstoupit do armády nepřátelské k režimu. Ale to nechci, ale oni mě pohrozili, že mě zabijí, tak jsem utekl.
  • Jsem z jiné komunity a v zemi je vedena sektářská válka, hrozí mi zatčení, věznění a mučení a asi mě zabijí.
  • Natočil jsem případy vraždění a mučení a ti vrazi, kteří vědí, že porušili zákony, chtějí všechny svědky zabít.
  • Psal jsem kritické články o režimu v mé zemi a proti válce a oni mě chtějí dostat a zatknout.
  • Mám jinou sexuální orientaci, nebo mám sexuální sklony. Oni o mě vědí, mají mě na seznamu, a hrozí mi zatčení.   
  • Přešel jsem k jinému náboženství a když to zjistili, hrozí mi trest smrti.  

Pokud budou vyšetřovatelé přesvědčeni, že žadatel říká pravdu, bude mu udělen politický azyl. To znamená, že pokud vám hrozí ve vaší zemi, že budete pronásledováni, zatýkání nebo mučeni, dostanete politický azyl."

Server iDnes.cz včera zveřejnil článek "Cestu do Evropy ukazují migrantům smartphony, GPS je pro ně nutností"

Nezbytným pomocníkem migrantů mířících do Evropy jsou chytré telefony. Plánování trasy jim usnadňuje navigace a návody od souputníků, které pomalu začínají připravovat o práci „profesionální“ pašeráky. O své zážitky se běženci dělí na sociálních sítích, čímž na nebezpečnou cestu lákají své známé. Zdroj: zpravy.idnes.cz)

Nevládní organizace požadují změnu azylového systému, který poskytne ochranu oprávněným uprchlíkům a umožní jim začít žít spokojený život v nové zemi. ("Bude se zvyšovat kapacita v českých azylových zařízeních? Spustilo Maďarsko dominový efekt?").

Bezpečnostní experti opakovaně upozorňují na velká bezpečností rizika v souvislosti s větším počtem imigrantů - nárůst kriminality i organizovanou trestnou činnost. "Špatná zpráva pro příznivce přijímání uprchlíků. Jsou mezi nimi islámští radikálové."

Kolik tedy bude uprchlíků, kteří opravdu a oprávněně potřebují pomoc "bohaté" Evropy?

Tagy článku