Další záhadná smrt v Hurghadě: Turista vylezl z bazénu a zemřel. Při pitvě se ztratily jeho orgány – maskoval tak Egypt otravu?

Další záhadná smrt v Hurghadě: Turista vylezl z bazénu a zemřel. Při pitvě se ztratily jeho orgány – maskoval tak Egypt otravu?
25 / 10 / 2018, 18:00

Na první pohled to vypadalo jako infarkt. Turista s Velké Británie David Humphries (†62) si hrál v bazénu hotelového komplexu s vnoučaty, pak si lehl na lehátko a zemřel.

Agentury neuvedly, zda ke tragédii došlo v hotelu Titanic Palace, ve kterém za dosud neuspokojivě objasněných okolností zemřely v roce 2013 dvě české turistky Monika a Klára Kramné.

Dva dny před smrtí 18. září si David Humphries stěžoval na bolest na prsou. Hotelový doktor ho prohlédl a poslal ho do nemocnice. Tam dostal antibiotika a bolest ustala. To vedlo vyšetřovatele k domněnce, že šlo o infarkt.

Podle jeho příbuzných však byl vždy zdravý jako rybička, na nic si předtím nestěžoval, ani na problémy se srdcem, sportoval a byl velmi pracovitý.

V Egyptě proběhla pitva (podobně jako v případě Kramných) a tělo bylo v transportním boxu posláno do Velké Británie. Tam čekalo na lékaře překvapení: Z těla bylo odstraněno srdce a některé orgány či jejich části.

Lékař ve Velké Británii tak nemohl s jistotou potvrdit, že příčinu smrti byl infarkt. Egyptská strana popřela, že by došlo ke krádeži orgánů a vše označila za běžný postup.

psali jsme: Smrt v Egyptě: Případ Kramný se opakuje. Na dovolené v Hurghadě zemřel za záhadných okolností manželský pár. Našla je dcera

Britská média spekulují, že příčinou smrti David Humphriese mohla být otrava – například z hotelového jídla a egyptská strana odstraněním orgánů zametala stopy. Smrt turisty v důsledku otravy hotelovým jídlem by znamenala katastrofu pro tamní turistický ruch, který je jediným fungujícím průmyslovým odvětvím v Egyptě.

Otrava mohla být také příčinou smrti českých turistek Moniky a její dcery Kláry – což je verze, kterou čeští vyšetřovatelé nechali ladem. Přiklání se k ní však část znalců, kteří zkoumali vzorky (předtím, než je nechal ostravský přednosta Dvořáček zničit, čímž zkomplikoval oznámenou obnovu procesu).

Egyptská strana nejprve označila jako příčinu smrti Moniky a Kláry prudký jed, později vše překvalifikovala na dehydrataci, když připustila možnost otravy. Žaludky, trávicí trakt a další orgány zůstaly v Egyptě a do Čech dorazila těla v částečném stádiu rozkladu. Určit, zda to byl prudký jed, nebo otrava hotelým jídlem, tak bylo následně takřka nemožné.

Ostravští patologové přišli půl roku po repitvě s přelomovou verzí smrti elektrickým proudem, kterou egyptští patologové i několik jejich českých kolegů označili za zcela vyloučenou. Petr Kramný však byl za tuto „vraždu bez důkazů, bez motivu a beze svědků“ odsouzen na 28 let a nyní čeká na obnovu případu.

psali jsme: VIDEOSERIÁL Případ Kramný: Jaké má Petr šance na obnovu procesu? Rozhovor Ondřeje Höppnera s Václavem Peričevičem ze spolku Šalamoun

Podobný případ se stal v Hurghadě i letos 21. srpna kdy britská turistka našla na pokoji v hotelovém komplexu Aqua Magic Hotel své dva mrtvé rodiče Johna and Susan Cooperovi. Také jejich smrt nebyla uspokojivě vysvětlena, podle oficiální verze zemřeli na infekci E.coli. Tou se lze nakazit například pitím zkažené vody.

Letos v březnu zemřel v Hurghadě český turista (†39) po problémech s dýcháním. Zdravotní potíže měl i jeho syn (6). Muž zemřel krátce po převozu do nemocnice. Příčina jeho smrti není dodnes uspokojivě objasněna.

Každý rok navštíví Egypt přibližně 250 tisíc českých turistů.

 

Autor: Ondřej Höppner

Tagy článku