Goebbelsova dáma, která nic nevěděla

Goebbelsova dáma, která nic nevěděla
Autor: Flickr.com|Popisek: nacismus
04 / 02 / 2017, 16:00

KOMENTÁŘ

Ve věku požehnaných 106 let zemřela sekretářka nacistického ministra propagandy Josepha Goebblese Brunhilde Pomselová. Pracovala pro něho tři roky. O svých vzpomínkách na nacistickou dobu se rozpovídala až na samém sklonku v dokumentu ,,Ein deutsches Leben" (Německý život).

Na tom by nebylo nic špatného, kdyby Pomselová ve filmu netvrdila, že vlastně o nacistických zvěrstvech nic nevěděla ani neslyšela.. Prý si ,,uvědomila" až na konci války, co se ve jménu ,,vyvolené rasy" v Německu dělo.

Vzhledem k tomu, že pracovala tři roky po boku ministra propagandy, který Židy ze srdce nenáviděl, je velmi nepravděpodobné, že opravdu ,,nic" o těchto zločinech nevěděla. Spíše naopak. Stydí se jako mnozí za svou minulost.

Pomselová používá vějičku ztráty paměti tak, jak to dělali vysoce postavení nacisté, jež byli souzeni v Norimberském tribunálu. Göring a spol. zde argumentovali, že si buď nic nepamatují, případně pokud si pamatují, tak pouze plnily rozkazy ,,vyšší moci", které museli splnit.

Pomselovou a její očividnou licoměrnost musíme bohužel zařadit do stejné kategorie. Daleko jednodušší by bylo říci, že ,,jsem o nacistických zločinech a masovém vraždění Židů věděla, a nyní se za to stydím." Této sebereflexe však zřejmě Pomselová, stejně jako nacističtí pohlavárové, nebyla ještě za života schopna.

 

 

psali jsme:

Ve 106 letech zemřela bývalá sekretářka Goebbelse

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace