Dánská policie čelí obvinění, že úmyslně zatajovala počty znásilněných žen

Dánská policie čelí obvinění, že úmyslně zatajovala počty znásilněných žen
Popisek: Ilustrační foto
29 / 01 / 2016, 09:45

V Dánsku je třikrát vyšší počet znásilněných žen, než uvádí policejní statistiky. Prý se jednalo o "omyl"

Dánská policie údajně až do roku 2014 špatně klasifikovala zločiny znásilnění. Každoročně přibližně 700 případů sexuálního zneužívání nezařadila do správné kategorie. Průměrný roční počet znásilnění evidovaných policií tak dosahoval pouze 395 případů. Zjistilo to šetření dánského ministerstva spravedlnosti. Na informaci upozornil server eurodenik.cz a thelocal.dk.

Většina nezaregistrovaných znásilnění skončila jako případy s nepřesvědčivými důkazy a pochybnostmi, jestli se skutečně jednalo o znásilnění. Od tohoto posuzování případů znásilnění se upustilo v listopadu loňského roku.

Podobnému nařčení čelí i německá policie. Deník Bild uvedl před měsícem, že německé policii bylo nařízeno, aby neuváděla plný rozsah trestných činů páchaných azylanty, aby nedošlo k posílení "pravicově extremistické diskuse." 

Článek v Bildu obviňuje německou policii ze "zakrývání rozsahu trestné činnosti páchané migranty s cílem nevyvolat paniku u německých obyvatel." Současně autor tvrdí, že běženci jsou připraveni pracovat za pár eur jako kurýři drog po celé zemi, a této trestné činnosti se dopouští ihned po tom, co jsou zaregistrování jako žadatelé o azyl.

Do tohoto data se blíže neurčený počet případů ve statistikách neobjevil. Podle ministerstva spravedlnosti skutečný počet znásilnění v Dánsku dosahuje asi 1100 případů ročně. „Je to obrovské množství, ale mě osobně nepřekvapuje, že skutečný počet je vyšší než oficiálně uváděný,“ řekla ředitelka Centra pro sexuální napadení Hanne Baden Nielsenová, která toto odhalení považuje za „ohromující“.

Podobně jako Dámsko, také Německo ohrožuje svojí politickou "korektností" zbytek Evropy. Když se Spolkový kriminální úřad pokoušel zjistit, kolik trestných činů utečenci páchají, většina spolkových zemí odmítla tyto údaje poskytnout, protože by je mohli zneužít „šiřitelé nenávisti“ a protože „žadatelé o azyl nemají být stigmatizováni“. 

Dánská poslankyně Pernille Skipperová obvinila policii z manipulace případů sexuálního zneužívání. „Bohužel to potvrzuje svědectví žen, které si nám stěžovaly, že je po nahlášení policie posílala domů,“ řekla.

Vlna sexuálního násilí se přehnala přes část západní Evropy.

Tagy článku