Dánská policie viní majitele ponorky z vraždy a zohavení mrtvoly

Dánská policie viní majitele ponorky z vraždy a zohavení mrtvoly
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: Ilustračný obrázok
25 / 08 / 2017, 07:30

Dánský majitel amatérsky postavené ponorky Peter Madsen má být kromě podezření ze zabití vyšetřován i kvůli možnému zohavení mrtvoly.

Nové obvinění dnes vznesla dánská policie v souvislosti s případem mrtvé švédské novinářky Kim Wallové. Madsen již přiznal, že Wallová zemřela na palubě ponorky. Tvrdí ale, že se tak stalo při nehodě a že tělo následně pohřbil v moři.

Policie už dříve Madsena obvinila z vraždy třicetileté reportérky Wallové. Soud jej ale zatím poslal do vazby jen pro podezření z neúmyslného zabití. Policejní mluvčí dnes řekl, že strážci zákona chtějí, aby justice prodloužila Madsenovu vazbu a její důvod překvalifikovala na úmyslné zabití. Zpovídat se má navíc i ze zohavení mrtvoly.

Policie ve středu na základě vzorků DNA potvrdila, že zohavené tělo, které bylo v úterý nalezeno na pobřeží Kodaně, patří Wallové. Policie také uvedla, že od těla byly úmyslně odděleny ruce, nohy a hlava.

Vyšetřovatel Jens Möller Jensen ve středu prohlásil, že k tělu novinářky byl upevněn kus kovu, "pravděpodobně proto, aby se potopilo". Vyšetřovatel také řekl, že v Madsenově ponorce se našly stopy zaschlé krve, které patřily Wallové.

Novinářka byla naposledy spatřena 10. srpna, kdy nastoupila do Madsenovy ponorky, o níž psala reportáž. Amatérský konstruktér nejprve tvrdil, že Wallová sice v jeho plavidle byla, ale později z něj vystoupila. Ponorka nakonec ztroskotala, Madsen se zachránil a Wallová byla od té doby nezvěstná.

Wallová studovala na pařížské Sorbonně, na Londýnské ekonomické škole (LSE) a na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, kde získala v roce 2013 magisterský titul v oboru žurnalistiky. Psala mimo jiné pro list The New York Times, The Guardian nebo pro časopis Time.

Autor: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.