"Když Evropa nedostane pod kontrolu příliv uprchlíků, musíte začít diskutovat," řekl dánský premiér. Bavorský ministr vnitra pochválil Maďarsko za ochranu vnějších hranic EU. Došlo na slova prezidenta Zemana ze srpna tohoto roku.
Pokud Evropa nedostane v brzké době příval uprchlíků pod kontrolu, mělo by se začít debatovat o možných úpravách mezinárodních práv běženců, a to včetně ženevských konvencí. Dnes to v rozhovoru s dánskou televizí TV 2 prohlásil dánský premiér Lars Lökke Rasmussen.
Rasmussen zmínil dvě věci, které by v souvislosti s uprchlickými právy měly být vyřešeny. Jedna z nich se týká faktu, že mnozí běženci před odchodem do Evropské unie pobývali v Turecku. "Pokud jste dva tři roky v Turecku, kde se nebojuje, máte pak mít umožněno zamířit do Evropy a žádat zde o azyl? Dnes pravidla říkají ano, musíme o tom ale debatovat," řekl premiér.
Druhá se týká možnosti uprchlíků pozvat si k sobě do hostitelské země ostatní členy rodiny. Mnohé evropské země pod vlivem uprchlické krize podmínky sjednocování rodin zpřísňují. Učinilo to i Dánsko, které přistěhování povoluje nově až po třech letech pobytu. Reuters připomněl, že Dánsko toto opatření právě kvůli ženevským konvencím nemůže uplatnit na všechny uprchlíky.
V této souvislosti je vhodné připomenout slova českého prezidenta Zemana, která pronesl 31. srpna a za která byl některými politiky a aktivisty ostře kritizován. Hovořil totiž o tzv. "nasávacím efektu", tedy to, že ti migranti, kteří se uchytí v Evropě budou zvát další a další příbuzné a známé.
Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann v rozhovoru pro deník Welt am Sonntag se v souvislosti s pokračujícím přílivem uprchlíků přes rakouské hranice vyjádřil i k opatřením maďarské vlády na jejich hranicích se Srbskem a Chorvatskem.
"Pro nás je však ještě důležitější (než řecké hranice, pozn. red.) ochrana schengenské hranice v Maďarsku a Slovinsku. A právě Maďaři se dokázali správně postarat o tyto hranice a teď nastal čas zaměřit se na zajištění slovinských hranic." A dodal, že "Země, které nejsou schopné zajistit vnější hranice EU, nemají co dělat v Schengenu."
Podobně hovořil i prezident Zeman, který by si "přál, aby Evropská unie zpevnila své hranice. Zatím ale politici pouze platonicky hovoří o řešení uprchlické krize a nevidí žádné kroky ze strany EU. Z toho důvodu se domnívá, že by se Česko mělo postarat o své hranice samo. V této souvislosti bude i podporovat legislativní změny, které by navýšily počty dobrovolných armádních záloh.
Potom ministr vnitra Herrmann zkritizoval Řecko, které podle něj předvádí na hranicích frašku a dodal: "Nemůžeme si dovolit nechat vstupovat do země lidi bez identifikace a bez důkladných kontrol". Pokud tyto kontroly nebudou zavedeny "během několika týdnů," pak "musí být aktivována ochrana našich vlastních hranic."
Závěrem upozornil, že "Trpělivost bavorské vlády je omezená, a do jednoho a půl měsíce chceme vidět výsledky. Varuji, že nemáme dost času a pokud chceme v příštím roce výrazně snížit počet uprchlíků, musíme jednat."
Zdroj: infogyor.hu
Tagy