Dánsko nakoupí americké F-35

Dánsko nakoupí americké F-35
Autor fotografie: Lockheed Martin|Popisek: Ilustrační foto F-35
12 / 06 / 2016, 07:15

Americký stroj společnosti Lockheed Martin porazil svou konkurenci, která zahrnovala Eurofighter Typhoon nebo F/A-18 Super Hornet.

Dánsko oficiálně potvrdilo nákup 27 strojů F-35, aby nahradilo svou stárnoucí flotilu F-16. Výběr F-35 tak ukončil odkládanou modernizaci letectva, která byla zastavena v roce 2010 z ekonomických důvodů. Původně byl plánován nákup až 48 strojů.

Tato zpráva byla očekávaná i díky tomu, že už začátkem května dánská vláda doporučila nákup 27 strojů F-35A za asi 3 miliardy dolarů. Konkurence doufala, že tato cena povede k vyřazení F-35A z možného nákupu, téměř okamžitě poté, co se analýza dánské vlády zaměřila na F-35, Boeing napadl místní odhady nákladů na F-35 s tím, že vláda podcenila náklady na stroje a jejich udržbu. Otázky Boeingu vedly ke kontrole z výboru obrany dánského parlamentu, nicméně ani to nevedlo k vyřazení F-35.

Psali jsme: Do roku 2019 má cena F-35A klesnout na 85 miliónů dolarů

Analytici již celá léta očekávají, že Dánsko vsadí na F-35, z velké části i proto, že se dánský průmysl účastní výrobou na projektu Joint Strike Fighter - Terma, největší dánská obranná společnost vyrábí kompozitní letecké díly a radarovou elektroniku pro globální stroj F-35.

Jens Maaloe, CEO firmy Terma uvedl ve svém prohlášení, že je "velmi spokojen" s oficiálním rozhodnutí o koupi F-35, stejně tak mluvčí firmy Lockheed, Michael Rein uvedl v prohlášení společnosti "že jsou poctěni důvěrou dánské vlády i nadále pokračovat v programu F-35 souhlasem s koupí F-35 Lightning II."

Rein také uvedl, že společnost "bude pokračovat ve spolupráci s dánským průmyslem na výrobě a vývoji F-35. Předpokládané průmyslové příležitosti s F-35 přinesou dlouhodobé ekonomické přínosy do Dánska během příštích desetiletí."

Díky rozhodnutí Dánska, zůstává F-35 zatím neporažena v otevřených výběrových řízeních amerických zahraničních spojenců, i když toto tvrzení nekoresponduje s rozhodnutím kanadského ministerského předsedy Justina Trudeaua, který dal jasně najevo, že Kanada F-35 nekoupí.

Právě tento týden Trudeau odstřelil F-35 jako letadlo, které "nefunguje a je daleko od toho fungovat začít." Kanada tedy patrně nakoupí stroje F / A-18 jako prozatímní řešení.

Zdroj: Defense News

 

Tagy článku