Dánsko si nepřeje další uprchlíky. Majetek běženců bude konfiskován.

Dánsko si nepřeje další uprchlíky. Majetek běženců bude konfiskován.
Popisek: Ilustrační foto
27 / 01 / 2016, 07:00

S návrhem, proti kterému protestovala řada organizací hájících lidská práva, vyslovila souhlas drtivá většina poslanců.

Dánský parlament dnes zpřísnil azylové zákony, úřady tak mohou v rámci spoluúčasti na financování péče odebírat žadatelům o azyl cennosti a hotovost nad 10.000 dánských korun (36.000 Kč). S návrhem, proti kterému protestovala řada organizací hájících lidská práva, vyslovila souhlas podle agentury Reuters drtivá většina poslanců.

Vzkaz pro uprchlíky: "Neumíte dánsky a nemáte peníze? V Dánsku azyl nezískáte."

Pro přijetí návrhu hlasovalo 81 zákonodárců, 27 jich bylo proti a jeden se zdržel, uvedla televize CNN. Cílem opatření je snížit zájem uprchlíků o pobyt v Dánsku. V zemi loni požádalo o azyl 21.300 lidí, letos počítá Dánsko až s 25.000 žádostmi. Dánsko tak v přepočtu na počet obyvatel patří k evropským zemím, kam míří nejvíce běženců.

Přituhuje. Dánsko zavedlo s okamžitou platností dočasné kontroly na hranici s Německem

Původní návrh schválené novely počítal s tím, že migranti si budou moci ponechat jen úspory ve výši 3000 dánských korun (asi 11.000 Kč), jakož i šperky, k nimž mají velký citový vztah. Práh byl ale nakonec zvýšen na 10.000 dánských korun. Právo prohledat majetek běženců bude mít policie.

Vybírání peněz od žadatelů o azyl v rámci spoluúčasti není v Evropě jen záležitostí Dánska. Například ve Švýcarsku si běženci hledající azyl mohou ze zákona ponechat jen majetek do výše 1000 franků (24.600 Kč), vše ostatní musí odevzdat. Spoluúčast umožňuje i německý azylový zákon. Podle agentury DPA ho uplatňují jihoněmecké spolkové země Bavorsko a Bádensko-Württembersko. Platby čekají na cizince rovněž v českých zajišťovacích zařízeních.

Součástí balíku opatření bylo i zpřísnění podmínek na přistěhování rodinných příslušníků. Ti, kteří nezískají azyl, ale nižší formu právní ochrany, budou místo jednoho roku muset počkat tři roky, než budou moci požádat o sloučení rodiny. Samotný proces může ale od podání žádosti trvat i několik let.

Dánsko chce změnu ženevských konvencí o uprchlících. Premiér se obává "nasávacího efektu"

Dánsko bude také nově vyžadovat pro získání trvalého pobytu vyšší úroveň znalosti dánštiny. Žadatel bude navíc muset doložit, že v uplynulých třech letech nejméně 2,5 roku pracoval. Dosud se vyžadovalo zaměstnaní v celkové délce tři roky za uplynulých pět let.

Požádat o trvalý pobyt je nyní možné po šesti letech života v Dánsku, dříve stačilo pět let. Proces je ale možné zkrátit na čtyři roky, zájemce ale musí doložit například to, že se aktivně podílí na občanském životě či má dlouhodobé zaměstnání, kde si v posledních dvou letech každoročně vydělal 270.000 dánských korun (980.000 Kč).

Úspěšní žadatelé o azyl nově dostanou povolení k pobytu na dva roky, dosud přitom mohli získat až pětileté povolení. Rovněž budou muset uhradit veškeré náklady, které se budou vázat s přistěhováním rodinných příslušníků. K žádosti o trvalý pobyt byl nově stanoven poplatek 3700 dánských korun (13.400 Kč).

 

Tagy článku