Dánský zákon o zákazu zahalování na veřejnosti je správným krokem. Nikáby nemohou diktovat a stát nad zákony

Dánský zákon o zákazu zahalování na veřejnosti je správným krokem. Nikáby nemohou diktovat a stát nad zákony
07 / 08 / 2018, 08:00

Dánsko přijalo zákon o zahalování na veřejnosti, což je jistě krok správným směrem. Jediný problém s ním má, zdá se, muslimská komunita. Její příslušníci již vzkázali, že se budou zahalovat na veřejnosti i tak.

Zákon byl přijat ze dvou důvodů: bezpečnosti a identifikaci. To je zvlášť v dnešní turbulentní době poznamenané teroristickými útoky důležité. Policie a další orgány kvůli bezpečnosti mají právo vědět, zda se v zahalované části neskrývá náhodou nebezpečný předmět, který by mohl ohrozit ostatní, stejně tak má policie plné právo identifikovat například zahaleného řidiče.

Jediná komunita, která má problémy přijmout daný zákon, je muslimská, která již deklarovala, že se bude na veřejnosti zahalovat i přes platný zákon. Hlavní problém spočívá v tom, a jasně se to v případě zmíněného zákona ukazuje, že nikáby, burky a další tradiční oděvy stojí podle muslimů nad zákon. Ti berou zákon jako útok na svou víru, což je ovšem nesmysl, protože zákon má pouze praktický smysl, nic jiného.  

psali jsme: Muslimové nejsou v ČR radikální? Aby se experti nepřepočítali

Zákon o zahalování na veřejnosti se týká všech občanů Dánska bez ohledu na rasu, víru či pohlaví a nemůže být tedy z něho vyňata určitá skupina, protože pak by tento zákon postrádal smysl. Dánští muslimové však znovu dokázali, že jsou nadřazeni nejen zákonům, ale také ostatním vrstvám nemuslimského obyvatelstva. Nejsou si s nimi zkrátka rovni, cítí se nadřazeni. 

psali jsme: Čeští muslimové chtějí výuku islámu na státních školách

Analogicky řešilo mnoho škol v Evropě problém se zahalováním a opět jediní, kdo s tím měl problém, byli muslimové, kteří si odmítali sundat své tradiční závoje, i když vnitřní školní řád jasně deklaroval, že v prostorách vzdělávací instituce nebude nikdo nosit pokrývku hlavy, protože všichni žáci jsou si rovni. Byť ateista, mám velké pochopení pro vyznávání víru a její atributů, ale zákon platí pro všechny, tudíž se nemůže jednat o žádnou diskriminaci. Dánští muslimové si tak sami ztěžují plnohodnotnou integraci do společnosti.  

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace