David Bohbot: Izraelské tanky zajistí své posádce bezpečí

David Bohbot: Izraelské tanky zajistí své posádce bezpečí
Autor: IMI|Popisek: SABRA II
23 / 07 / 2016, 09:30

V tomto týdnu se objevily zprávy o návštěvě zástupců české armády ve Španělsku, kde si byli prohlédnout uskladněné tanky Leopard 2A4. Případný nákup Leopardů schvaloval i jakýsi ruský odborník, což je samo o sobě dosti zvláštní. Zeptali jsme se proto zástupce izraelských firem IMI a IAI v České republice, Davida Bohbota, zda je nákup starších Leopardů pro naši armádu výhodný.

Co říkáte na to, že 5. července zavítala delegace Armády České republiky do španělských skladů, kde jsou uloženy přebytečné tanky Leopard 2A4 určené na prodej jiným státům?

Myslím, že je to zodpovědný přístup, i když jsem si docela jistý, že námi nabízený tank je lepší, ale je to ze strany armády normální postup a seriózní průzkum možnosti trhu. Chtěl bych také podotknout, že samozřejmě respektuji názor tohoto jednoho ruského „ experta“, ale samozřejmě bych poprosil, než doporučí jakýkoliv tank, aby měl možnost s čím to porovnat. Leopard je dobrý tank, Sabra je lepší.

Psali jsme: Leopardy pro Armádu ČR?

Víte něco o tom, že by se chystala delegace AČR i do Izraele?

To bychom docela uvítali , je nutné se přesvědčit na vlastní oči a na základě vlastních zkušeností, ne .je jen podle pocitů a tabulek. Naši experti jsou již připraveni a těší se na tuto možnost.

Proč si myslíte, že izraelské tanky Sabra o kterých se již také mluvilo v souvislosti s AČR, jsou lepší variantou než Leopard2A4?

Nemyslím, ale vím to – my jsme si porovnali parametry nabízených strojů. Mimochodem nenabízíme původní Sabru, která je starší konstrukce, ale připravujeme její mnohem lepší a modernější verzi.

Proč nenabízíte armádě Merkavu?

I když to byla naše první myšlenka, naši experti tuto možnost zamítli a rozhodli, že pro evropské bojiště a podmínky je Sabra ideální. Je menší, rychlejší a lépe vyhovuje evropským podmínkám. . Samozřejmě, že všechny obranné systémy, technické systémy, hydraulika, elektronické systémy a další části včetně pancéřování a technologií budou ty samé, co jsou na tancích Merkava . Podle rozpočtu vybereme to nejlepší, co můžeme dodat a co bude armáda ČR požadovat.

Co říkáte na obavy, že základem Sabry je starý americký hlavní bitevní tank M60?

Říkám, že nemají žádný důvod mít strach. Z toho starého tanku nezůstane vůbec nic kromě šasi. Bohužel nemůžu sdělit všechny detaily, ale věřte mi, že ani původní Sabra neměla nic společného se starým americkým tankem a i ona ukázala v boji neuvěřitelné schopnosti . Nedávno byl zasažen jeden tank Sabra ruskou střelou Kornet a posádka i tank přežily, což je obrovský úspěch.

O izraelských tancích se často tvrdí, že jsou přizpůsobené prostředí Izraele a jinam se moc nehodí, je to pravda?

Připravujeme řešení na míru pro vaše podmínky. Sabra se testovala od -42 až po plus 50 stupňů Celsia, a jak jsem již říkal, výsledky v boji mluví za vše.

Ještě něco byste chtěl dodat?

Ano - nejmodernější technologie za bezkonkurenční cenu, silné tanky minimálně na 15 let a navíc to, v čem Izrael vyniká - bezpečnost vojáků, což je pro nás nade vše.

Děkujeme za rozhovor.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace