David Cameron: Pokud Británie opustí EU, v sázce může být mír v Evropě

David Cameron: Pokud Británie opustí EU, v sázce může být mír v Evropě
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Brexit
09 / 05 / 2016, 13:30

Britský premiér varoval před možnými důsledky,,brexitu".

Britský premiér se obává, že v případě odchodu Velké Británie ze svazku EU může být ohrožena stabilita a mír v Evropě. Pokud by se Britové vyjádřili v červnovém referendu pro odchod země z EU, Evropu by podle Camerona mohly zachvátit nové války, a to i třetí světová. Řekl to v pondělí ve svém projevu v Londýně, od nějž si slibuje nárůst podpory proevropsky orientovaných Britů.

Šéf konzervativců však stále trvá na uspořádání celonárodního referenda, které je naplánováno na 23. června, aby byla vyjádřena svobodná vůle občanů, proti které nelze podle Cameronova vládnout. Britský premiér mimo jiné v projevu řekl:

,,Je zásadním britským zájmem zachování společného cíle v Evropě, a sice zabránit do budoucna válečnému konfliktu mezi evropskými zeměmi."

Cameron ve své řeči především apeloval na to, aby nevznikly v Evropě nové války. Možným odchodem Velké Británie z EU by podle něho mohla být vážně ohrožena bezpečnost Evropy. Kriticky uznal, že dlouho praktikovaný izolacionismus, tzv. splendid isolation" zemi dlouhodobě neprospěl. Prohlásil, že Velká Británie nemůže dělat, že už se jí dění na kontinentu netýká:

,,Pravda je taková, že to, co se děje našim sousedům, se týká i Británie. Bylo tomu tak v roce 1914, 1940 a také v roce 1989. Nebo můžete přidat ještě roky 1588, 1704 a 1815. A pokud se budou věci v Evropě ubírat špatným směrem, nepředstírejme, že dokážeme být imunní vůči následkům."

Cameronovo veřejné vystoupení podle britských médií znamená zintenzivnění podpory setrvání Velké Británie v EU. Ještě dnes se očekává ,,protiřeč" bývalého londýnského starosty Borise Johnsona, který bude naopak nabádat Brity k tomu, aby dali EU definitivní sbohem. Johnson je velkým kritikem EU a projektu společné měny, kterou označil za katastrofu.

Zdroj: bbc.com

Tagy článku