David Kádner: "Nebude dlouho trvat a Česká republika bude ve stejné pozici jako nyní Maďarsko."

David Kádner: &quote;Nebude dlouho trvat a Česká republika bude ve stejné pozici jako nyní Maďarsko.&quote;
Popisek: Předseda výboru pro obranu poslanec David Kádner
01 / 07 / 2015, 13:15

"Pokud těm lidem (uprchlíkům) jasně a důrazně neukážeme, že je nepřijmeme a budeme je vracet zpět, za chvíli jich tady budou miliony". I to říká poslanec a předseda Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny David Kádner.

Stejné otázky, na které nám odpověděla poslankyně Jana Černochová z Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny, jsme položili i dalšímu poslanci, Davidu Kádnerovi.

Co říkáte na výsledek jednání evropských státníků na summitu EU ohledně zrušení povinných kvót?

To, že se hlavy států a vlád EU na summitu v Bruselu dohodly, že se 40 tisíc uprchlíků ze dvou jihoevropských zemí v příštích dvou letech nerozdělí mezi jednotlivé členské země na základě kvót, ale na bázi dobrovolnosti, je pro mne alespoň malým krůčkem k tomu, jak se vypořádat s bojem proti nelegálním imigrantům. Je dobré vidět, že země visegrádské čtyřky měly jednotný názor a držely tak v tomto bodě spolu.

Jak vnímáte rozhodnutí Maďarska nedodržovat Dublinskou dohodu III? Nepovede tato situace k tomu, že nebude "kam" vracet uprchlíky?

Po návštěvě maďarské delegace na Výboru pro obranu a bezpečnost, kterou jsem měl možnost uvítat minulý týden v Poslanecké sněmovně, jsem byl informován, že tento krok nevracení již registrovaných migrantů zpět do Maďarska, byl a je krátkodobý. Jedná se o čas, za který se Maďarsko může na další příval uprchlíků připravit a to jak po technické, lidské, tak i finanční stránce. Obávám se, že nebude dlouho trvat a Česká republika bude ve stejné pozici jako nyní Maďarsko. Pak nebudeme mít šanci imigranty zachytit u hranic a další země, které budou mít připraveny kontroly na hranicích a uprchlíky zachytí, nám je pošlou zpátky. A potom se už nemůžeme uklidňovat tím, že jsme jen tranzitní země. 

Jaký předpokládáte další vývoj pro ČR v oblasti imigrační vlny?

Evropská unie zatím selhává a nemá pořádnou koncepci na boj proti ilegálním imigrantům. Dokud nebude chráněn Schengenský prostor na vnějších hranicích EU a ta nebude razantně řešit migrační vlny odmítáním, bude se problém z jižních států stěhovat k nám, i když jsme zatím jen tranzitní zemí. Pokud budeme dále nečinně vyčkávat na rozhodnutí z Evropské unie, může být pro nás za chvíli pozdě. Proto bychom měli začít jednat na vlastní pěst a začít zavádět plošné kontroly na hranicích po celé jejich délce. Celý svůj život žiji u hranic s Německem a teď už druhým obdobím jsem v jedné z hraničních obcí starostou. S německým protějškem mám velmi dobré vztahy, navázali jsme velmi dobrou spolupráci, a to i v bezpečnostních záležitostech. Je pro nás důležitý volný pohyb skrz hranice bez nějakého plotu, ale o to více je důležité, aby stát zajistil monitorování hranic, a tím i bezpečnost českých občanů. V této chvíli tomu tak rozhodně není. V devadesátých letech, kdy byly hranice otevřeny jen částečně, u nich stála pohraniční policie a i tak byl problém v zachytávání nežádoucích osob. Nyní je tento problém mnohonásobně větší. Již před měsícem jsem poslal písemnou interpelaci ministrovi vnitra s otázkou, zdali má dostatek policistů na kontrolu hranic a jestli nemůže v této situaci pomoci armáda. Dále jsem se ptal, jestli není potřeba i částečná změna legislativy, aby bylo vše pružnější.

Jaký je váš názor na to, že na jednu stranu ČR nesouhlasila s kvótami, ale na druhou stranu chce zřídit "azylový tábor"?

Vláda v tomto bodě selhala a jedná alibisticky, když kvóty obešla "dobrovolným přijímáním nelegálních imigrantů". Pokud těm lidem jasně a důrazně neukážeme, že je nepřijmeme a budeme je vracet zpět, za chvíli jich tady budou miliony a já mam ještě v živé paměti imigrační vlnu z devadesátých let, kdy nám před očima přeskakovali uprchlíci přes silnice na hranicích s Německem. Premiér Sobotka si musí jasně uvědomit, že bezpečnost naší země je daleko důležitější než zalíbení se Bruselu.

Tagy článku