David Virgulák: Vrah taxikářů, který našel peněženku, nebo jen další oběť habaďůry zvané „pachové stopy“?

David Virgulák: Vrah taxikářů, který našel peněženku, nebo jen další oběť habaďůry zvané „pachové stopy“?
Popisek: David Virgulák
05 / 07 / 2018, 18:00

Co se ví jistě: V únoru 2014 oznámil náhodný svědek, že v Lužické ulici v Praze na Vinohradech stojí několik dní taxík se ztmavenými skly – a uvnitř zřejmě někdo je.

Přivolaná policie na místě zjistila, že taxík má za stěrači lístek – pokutu za špatné parkování, který tam dal přičinlivý strážník. Když vůz otevřela, našla na sedadle spolujezdce mrtvolu taxikáře s prostřelenou hlavou.

Případu se všímá bulvární deník Blesk, což vybudí policii a vyleká její šéfy, kteří vydávají pokyn, že je pachatele třeba co nejrychleji dopadnout. Taxikáři se bouří, posílají finanční příspěvky na dopadení pachatele a vybízejí policii k vyšší aktivitě.

psali jsme: Amy Winehouse: Záhadná smrt zpěvačky se třemi lahvemi vodky a hororovým přítelem, který se motal po domě

Co se ví také jistě: O tři měsíce později (duben 2014) našel náhodný chodec nedaleko hřbitova v Uhříněvsi (Praha) dvě těla, ležící na poli nedaleko od sebe.

Šetřením se ukázalo, že jde o dva mrtvé muže, povoláním zřejmě taxikáře, kteří byli podle všeho zastřeleni stejnou zbraní jako mrtvý taxikář nalezený za ztmavenými skly svého taxíku v Lužické. Oba do hlavy a přibližně ve stejnou dobu. Jejich taxíky nikde.

psali jsme: Záhadná smrt krásné Ivany (†18): Proč vypadla nahá ze 14. patra mrakodrapu?

Nabízí se verze, že si vrah vzal taxi, nechal se odvést ke hřbitovu, tam taxikáře zastřelil a okradl, a vrátil se jeho taxíkem do Prahy. Tam všechno zopakoval.

Taxíky se našly záhy. Oba na Vinohradech. Jeden v Lužické ulici (tam, co našli první taxi s mrtvolou uvnitř), druhý v Salmovské. Prázdné, bez mrtvol a dokonce i bez lístků za špatné parkování.

Mnohé nasvědčuje tomu, že vraždy mají jednoho pachatele, přestože je zvláštní, že vrah nechal vozy ve stejné ulici – a jeden dokonce i s mrtvolou. Policejní tým včele s mediálním detektivem Josefem Marešem je ve střehu a uveřejňuje v médiích pravděpodobnou podobu pachatele.

O takřka dva roky později byl zatčen David Virgulák (36), feťák, který tvrdí, že žádného z těch tří taxikářů, jejichž fotky mu na policii pan Mareš strkal pod nos, nikdy neviděl. Že „jen“ fetuje, ale chce se polepšit.

psali jsme: Jeffrey Dahmer: Melancholický kanibal, který sloužil v armádě. Pil jako duha a miloval lesní ticho

Přistihli ho při krádeži v obchodním domě Billa ve stejný den o několik hodin později, kdy zemřeli dva taxikáři, s peněženkou jednoho z nich v kapse. Prý ji našel v popelnici na Vinohradech v Salmovské ulici, kde bydlí jeho babička, u které občas přespává.

Vinu popírá a policie na něj nemá nic, jen peněženku jedné z obětí. Pak policie prohlašuje, že má Virgulákovy pachové stopy ve všech třech nalezených taxících.

psali jsme: Oto Biederman: Zavraždil pět bezbranných lidí jehlicí, samopalem, nožem a revolverem. Plnil jen rozkazy, protože chtěl sex

„Pachové stopy je důkaz na hranici náhody. Jako důkaz je to absolutně nepoužitelné,“ říká Václav Peričevič ze spolku Šalamoun, který bojuje za nezávislost české justice.

Pachové stopy vypadají v praxi takto: Policejní pes očuchá tohle a támhleto, a pak si sedne, nebo zaštěká. Šance, že se trefí, je přibližně padesát na padesát.

Jenže…

David Virgulák před soudem přiznal, že kradl v obchodech, má dvacet záznamů v trestním rejstříku i že byl závislý na heroinu. Taxíkem jel naposledy před 15 lety. Svoji vinu na vraždách taxikářů ale kategoricky odmítl. Peněženku prý našel v popelnici několik týdnů před vraždami.

Byl odsouzen na doživotí.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie  - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace