Davis: Odchod Británie z EU bez dohody je možnost

Davis: Odchod Británie z EU bez dohody je možnost
Popisek: Brexit
25 / 10 / 2017, 14:00

Odchod Británie z Evropské unie bez dohody o podmínkách brexitu je možnost, ale není to scénář, jemuž Londýn dává přednost. Řekl to dnes britský ministr pro brexit David Davis při slyšení v poslaneckém výboru pro rozluku s EU. Podle něj existuje "nebezpečí, že unie na poslední chvíli přijde s náhlými požadavky", které by dohodu o podmínkách brexitu mohly ohrozit. Možnost nedohody by tak měla být na stole do poslední minuty, dodal ministr.

Odmítl také názor jednoho z poslanců, že vláda ohledně nedohody blafuje. Kabinet podle něj v určité chvíli zveřejní informace o svém záložním plánu pro tento případ.

Davis také řekl, že Británie podle právních expertů bude unii muset platit po opuštění bloku asi rok. V krajním případě, pokud by se Londýn s Bruselem rozešel ve zlém a bez dohody, by podle Davise neplatila Británie nic. Ministr ale zdůraznil, že takový vývoj nepovažuje za pravděpodobný.

Zatímco Londýn chce co nejrychleji vyjednat s Bruselem dohodu o dalších vztazích, včetně asi dvouletého přechodného období, unie nechce tyto rozhovory o budoucnosti zahájit bez dohody o podmínkách rozluky, o nichž se zatím vyjednává. Británie má unii opustit v březnu 2019.

Dohodu týkají se přechodného období, které má sloužit k tomu, aby se oba celky přizpůsobily novým pravidlům, očekává Davis v prvním čtvrtletí 2018. Na příštím, prosincovém summitu podle něj unie nejspíš představí svůj pohled na tuto záležitost.

Ministr, kritizovaný za pomalý pokrok v brexitových rozhovorech, také řekl, že dohoda o budoucích obchodních vztazích Británie a EU by mohla být dojednána už v příštích 12 měsících. Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier naproti tomu v úterý uvedl, že to bude trvat mnohem déle. Na dotaz, zda je pravda, za Británie může tuto dohodu podepsat až po brexitu, Davis řekl, že ano, ale že to může to být "nanosekundu" poté.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace