Dceřiná firma Škody Transportation dodá vagony finským drahám za 1,4 miliardy

Dceřiná firma Škody Transportation dodá vagony finským drahám za 1,4 miliardy
31 / 08 / 2017, 23:15

Dceřiná firma společnosti Škoda Transportation, finský Transtech, dodá celkem dvacet nových moderních vozidel do Finska. Finské státní dráhy zúčinily na základě kontraktu z roku 2015 opci na dvacet dvoupodlažních osobních vozů. Hodnota kontraktu je téměř 1,4 miliardy korun.

„Jsme velice potěšeni, že došlo k využití opce a do Finska zamíří dvacet nejmodernějších dvoupodlažních vozů. První osobní vůz byl na finské tratě nasazen již v červnu 1998 a v současnosti vozí cestující více než 270 těchto vozidel na všech hlavních tratích. Skupina Škoda Transportation má na náročném skandinávském trhu stále silnější zvuk. Naši místní zákazníci jsou s našimi výrobky spokojeni, což dokazuje nejen právě uzavřená zakázka, ale i kontrakty na nízkopodlažní tramvaje do Helsinek za více než čtyři miliardy uzavřené na přelomu loňského roku,“ říká Tomáš Ignačák, předseda představenstva Škoda Transportation.

Osobní vozy jsou koncipovány jako tlakotěsné a vynikají výbornou tepelnou izolací, která je předurčuje pro provoz v náročných severských podmínkách s teplotami klesajícími až k -35 stupňů Celsia. Tlakotěsností vynikají i přechodové uličky, díky nimž je pohyb mezi vagóny pohodlný a bezpečný. Vozidla splňují TSI a jejich maximální rychlost je 200 km/hod. Všechny vozy mají silnou hliníkovou konstrukci, která je navržena dle platných bezpečnostních norem tak, aby deformační zóny v případě nehody pohltily důsledky střetnutí a prostor pro cestující zůstal uchráněn následků kolize.

„Díky komfortu a spolehlivosti se dvoupodlažní osobní vozy z Transtechu staly mezi cestujícími velmi oblíbenými. Vozy vynikají prostorným a světlým interiérem s širokým rozsahem služeb na obou podlažích. Spodní podlaží v úrovni nástupiště zároveň umožňuje snadný nástup do vozu i pro cestující se sníženou schopností pohybu. Výroba nových vozů začne v příštím roce, předávání plánujeme postupně od roku 2019,“ doplňuje Zdeněk Majer, viceprezident Škoda Transportation a předseda představenstva Transtech.

Finské státní dráhy získají dvacet vozů označených jako model Ed, které jsou vybaveny 113 sedadly pro cestující v obou podlažích a v koncovém oddílu. V nabídce Transtechu jsou i další dva typy osobních vozů. Model Eds je navržen speciálně pro rodiny a cestující se sníženou mobilitou a a model Edfs má navíc oddíl pro průvodčího a jídelní oddíl s chladicím zařízením. Transtech má ve svém portfoliu i několik dalších typů dvoupodlažních vagónů. Jedná se o řídící, restaurační a spací vozy.

„Finská osobní vnitrostátní železniční přeprava pokračuje ve výrazném růstu. V průběhu tohoto roku se počet přepravených zvýšil o téměř deset procent, na většině hlavních tras dokonce o dvacet procent. Významnými investicemi do rozšiřování kapacit chceme umožnit další růst železniční dopravy i v budoucnosti. Dnešní stav železniční infrastruktury nedovoluje rozšiřovat nabídku služeb v denních špičkách, ale zatím můžeme zvyšovat kapacity stávajících vlaků,“ říká Maisa Romanainen, první viceprezidentka Finských státních drah VR.

Společnost Transtech je největší výrobce kolejových vozidel ve Skandinávii. Firma byla založena roku 1985. Mezi její hlavní produkty patří dvoupodlažní elektrické vagony (provozované jako PushPull soupravy), tramvaje a strojírenské výrobky. V současnosti zaměstnává více než 500 lidí.

Zdroj: Škoda Transportation

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace