Dejme jim ještě šanci začlenit se. Podle mladých britských muslimů si ji bojovníci IS ze Sýrie zaslouží

Dejme jim ještě šanci začlenit se. Podle mladých britských muslimů si ji bojovníci IS ze Sýrie zaslouží
Popisek: bojovníci Islámského státu
20 / 04 / 2017, 18:00

Tvrdí to průzkum, který uskutečnil profesor kriminologie birminghamské univerzity Imran Awan.

Zajímavý průzkum zjistil, že mladí muslimové žijící ve Velké Británii chtějí dát ještě šanci džihádistům, kteří bojovali po boku IS v Sýrii, aby se mohli integrovat znovu do britské společnosti. Protože pokud by jim britská vláda tuto šanci nedala, tak by si podle výsledků šetření našli jinou extremistickou skupinu, k níž by se připojili.

Sám profesor Awan, který průzkum realizoval s 25 muslimy a 25 muslimkami ve věku 14 - 25 z míst, odkud mladí muslimové odcházejí bojovat po bok IS, byl ze závěrů průzkumu překvapený. I z toho důvodu, že mnoho hlasů mladých muslimů ve veřejné debatě o terorismu není zatím podle jeho názoru příliš slyšet. To byl také impuls, proč se rozhodl profesor Awan uskutečnit tento průzkum a zjistit od mladých britských muslimů, proč vlastně jezdí bojovat do Sýrie pod vlajkou IS.

,,Když se člověk cítí izolován a naštván z toho, že se s ním nezachází dobře a s respektem a pokud jde bojovat do Sýrie a vrátí se, aniž by mu bylo pomoženo, tak vám garantuji, že uvidíte více terorismu, protože tito mladí lidé si budou myslet, proč by něco měli dělat, když se o ně vlastní vláda nestará," řekl jeden z dotazovaných muslimů profesoru Awanovi. ,,Chtějí (britští muslimové) zažít nějaké vzrušení ve svých životech a posouvat v tomto směru hranice," řekl Awanovi další z dotazovaných muslimů.

Adam Deen, ředitel protiextremistického think-thanku Quilliam UK varoval před vracejími se džihádisty do Velké Británie. Pokud se přece jen Brit , který bojoval v Sýrii, přece jen vrátí, musí být zákonitě monitorován, protože je možné, že bude chtít provést na domácí půdě teroristický útok. ,,Co je důležité, je fakt, že IS je v obklíčení a čím víc svého teritoria ztrácí, tím více úsilí vloží do teroristických aktivit," řekl Deen v interview pro deník Independent. Vesměs se ale dotazovaní shodli na tom, že je potřeba dát vracejícím se bojovníkům džihádů ještě jednu šanci na začlenění se do společnosti.

Deník Independent uvádí, že po bok džihádistů z IS šlo bojovat přibližně 800 Britů a asi polovina z nich se chce vrátit domů.

 

psali jsme:

Australská policie zatkla muže, který chtěl Islámský stát ,,učit", jak sestrojit naváděné rakety

Zdroj: independent.co.uk

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace