"Dekriminalizace a legalizace konopí by poškodila IS i mafii," tvrdí italský prokurátor

&quote;Dekriminalizace a legalizace konopí by poškodila IS i mafii,&quote; tvrdí italský prokurátor
Popisek: Ilustrační foto
20 / 04 / 2016, 12:15

IS spolupracuje s italskou mafií na pašování drog a lidí z Afriky.

Šéf italského úřadu pro boj s organizovanou kriminalitou Franco Roberti uvedl pro agenturu Reuters, že podle informací, které má k dispozici, spolupracuje italská mafie s islámskými radikály na pašování marihuany a hašiše do Itálie a dál do Evropy.

Hlavní trasy pro přepravy hašiše jsou od marocké Casablanky přes Alžírsko a Tunisko až do východní Libye, do Tobruku. Podle něj je hlavní základnou pašeráků přímořské Sirte, které ovládají islámští raikálové z hnutí IS. Sirte je největší základna IS mimo území Sýrie a Iráku.

"Islámisté kontrolují pašerácké trasy z Libye a především ze zálivu Sirte," uvedl Roberti na základě posledních výsledků vyšetřování, které doposud nebyly zveřejněny. Policisté už také nalezli důkazy o tom, že kontrolu nad nelegální přepravou drog do Itálie, především ze severní Afriky, převzal italský organizovaný zločin, který se podílí s IS i na obchodování s lidmi.

Roberti uvedl, že nelegální obchod s drogami, včetně marihuany a hašiše, vydělává italskému organizovanému zločinu víc než 32 miliard eur ročně a nabízí i řešení: "Dekriminalizace nebo dokonce legalizace marihuany by určitě byla účinná zbraň proti tomuto nelegálnímu obchodu."

Islámský stát kontroluje pouze část severoafrické cesty, ale celkově mu obchod s drogami zajišťuje příjem ve výši sedmi procent celkových finančních prostředků IS.  

Podle analýzy společnosti IHS, která byla zveřejněna v pondělí 18. dubna, klesly měsíční příjmy islámského státu na "pouhých" 56 milionů dolarů. V polovině loňského roku se tyto příjmy ještě pohybovaly kolem 80 milionů dolarů. Zhruba 50 procent tržeb IS pochází z daní a konfiskací, zatímco kolem 43 procent pochází z příjmů z ropy. Pašování drog, prodej elektřiny a dary tvoří zbytek. Například těžba ropy na ropných polích ovládaných IS klesla na zhruba 21.000 barelů denně, v průběhu loňského léta činila 33.000 barelů.

Tagy článku