Děkujeme, svoje jste udělali a teď jděte do p...

Děkujeme, svoje jste udělali a teď jděte do p...
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: bojovník YPG
15 / 11 / 2017, 14:00

Kurdské bojovníky začal svět vnímat po invazi Islámského státu do Iráku. Zatímco Irácká armáda se podělala strachy, utíkala ze svých pozic do centra Iráku a politici se dohadovali, jak je to možné a kdo za to může, Kurdové bojovali. Byli jediní, kdo byl schopen zastavit útočící islamisty.

Tehdy poprvé se svět blíže setkal se jménem Pešmerga, příslušníkem kurdských milicí působících v Iráku. Byli to právě tyto jednotky, které dokázali zastavit do té doby neporazitelné bojovníky ISIS a jasně jim říct. „Stop, tady končíte hoši“. Byli jedinou vojenskou silou, která dokázala ISIS nejenom vzdorovat, ale postupně islamisty i vytlačovat zpět z jejich pozic. Postupně jsme jim začali tleskat a také podporovat. Každému kdo se zajímá o situaci V Iráku a Sýrii je jasné, že bez kurdských Pešmergů a bez Kurdských milicí YPG a YPJ by Islámský stát nebyl tam kde je a situace v Iráku by vypadala jinak, pokud by Irák ještě vůbec byl.

psali jsme: Kurdské jednotky YPG zlikvidovaly 171 bojovníků islámského státu

O to je smutnější, jak se ke Kurdům stavíme nyní, když už je v podstatě nepotřebujeme, protože Islámský stát je na ústupu. Koncem září bylo v iráckém Kurdistánu vyhlášeno referendum o nezávislosti. Jedním z hlavních důvodů bylo i to, že Bagdád po vzniku ISIS přestal dávat 17 % rozpočtu kurdské vládě. Takže vláda v Kurdistánu se dostala do velmi svízelné situace. Kurdští pešmergové jsou nuceni dva týdny bojovat a dvy týdny se věnují svým civilním profesím, aby měli z čeho uživit své rodiny . O těchto problémech Kurdů spojenci dobře vědí a stále slibují, že zatlačí na Bagdád, aby plnil iráckou ústavu, bohužel bez odezvy.

psali jsme: Kurdové, bojujte, ale pomozte si sami

A co se stalo dál poté, co si v referendu odhlasovali samostatnost? Celý svět se ke Kurdům otočil zády a od situace v Iráckém Kurdistánu se distancoval. Zatímco Turecko, Irák a Irán vyvíjí obrovský tlak na Kurdy, pod pohrůžkou různých sankcí až po faktické útoky Irácké armády na Kirkuk , tak svět mlčí. A tak Kurdové opět bojují proti americkým zbraním. Dříve to byli zbraně, které ISIS ukořistil Irácké armádě a nyní jsou to americké zbraně, které Iráčani používají v boji proti Kurdům. Co mají Kurdové ještě udělat, aby je svět začal vnímat?

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace