Demokracie a svoboda jsou těžká dřina. Musíme si získat srdce budoucích Čechů, aby spolupráce mezi USA a vaší zemí pokračovala, míní velvyslanec USA v Praze

Demokracie a svoboda jsou těžká dřina. Musíme si získat srdce budoucích Čechů, aby spolupráce mezi USA a vaší zemí pokračovala, míní velvyslanec USA v Praze
Autor: archiv redakce
27 / 04 / 2018, 09:00

Bez USA by nebylo samostatného Československa a Amerika bude České republice pomáhat i dalších 100 šťastných let. Tato politická hesla zazněla včera na mezinárodní konferenci „Česko-americké vztahy: dalších sto let právě začíná“, kterou uspořádal pražský Cevro institut.

Jediným hostem konference byl nový velvyslanec USA v Praze Stephen King. „Před námi leží dalších positivních společných sto let,“ deklaroval na začátku svého projevu ambasador King. „Slavíme s vámi toto vaše sté výročí vzniku.“

Sám King nejprve přiznal, že své místo dostal ne jako kariérní diplomat, ale za svou podporu prezidenta Trumpa a že dosud neví zcela přesně, co to obnáší být vyslancem své země. Před svým nástupem do státních služeb byl šéfem republikánů ve Winsconsinu a majitelem chemické továrny. Má ale zkušenosti i z bezpečnostní branže, protože vyšetřoval porušování občanských práv v FBI a pracoval v senátním stálém výboru pro vyšetřování.

psali jsme: Bezpečnostní kontroly pro vstup do USA už na evropském území?

Ve svém následném vystoupení nejprve shrnul minulost společných vztahů USA a ČSR od roku 1918 do jejího osvobození od německé okupace, i následnou podporu III. odboje po roce 1948 a pomoc disidentům v 70. letech. King pak přešel k situaci po konci studené války, když vypíchl četné české stopy v americké společnosti, ať už mezi umělci, jako např. nedávno zesnulý režisér Miloš Forman, sportovci, ale i kosmonauti, z nichž nejméně čtyři mají české kořeny nebo vazby na Československo. „Česká republika a USA sdílí společné principy, demokracie, lidská práva po celém světě,“ uvedl velvyslanec.

Druhým pilířem společného vztahu je podle Kinga bezpečnost. Česká armáda podle ambasadora spolupracuje s Američany v Afghánistánu a Iráku, ocenil také velmi dobrou spolupráci na poli zpravodajském nebo policejním. King rovněž zdůraznil, že Česká republika je jako jediný stát na světě partnerem amerických států Nebrasca a Texas v oblasti partnerství k jejich ozbrojeným silám, tedy Národní gardě.

Jako třetí hlavní bod velvyslanec zmínil společný obchod, podnikání, vzdělávání a kultury. „V tomhle všem musíme pokračovat i v dalších sta letech. Musíme hájit tyto společně sdílené hodnoty a navzájem se podporovat na poli bezpečnosti,“ řekl King s tím, že Američané potřebují, aby mohli i v budoucnu rychle a bez problému přes území České republiky projíždět s konvoji vojenské techniky, a proto by se měly třeba stavět nové, bytelné mosty, aby tuto techniku unesly. Vzápětí nepřímo napadl Rusko jako ohrožitele světového míru a bezpečnosti (na což Vondra reagoval poznámkou o pronikání ruské FSB,  pokračovatele bývalé KGB). „Proto musíme posílit naši bezpečnostní spolupráci. Bezpečnost Evropy je základem bezpečnosti USA. Ročně vydáváme 3,5 procenta národního rozpočtu na obranu a teď je na řadě Česká republika a další evropské státy, aby splnili své sliby a také zvýšili své výdaje na obranu,“ apeloval King. „Zatím je Česká republika jedním ze tří států v Evropě, které vydávají nejméně na svou obranu. Musíte začít hned teď s nápravou. Naším cílem je, aby USA i Česká republika v příštích 100 letech ekonomicky prosperovaly. Proto jsem vydal svým podřízeným na ambasádě pokyn, aby do konce roku sehnali další dva nové investory z USA, kteří zde budou investovat a také dva nové české investory, které budou investovat v USA. Musíme si získat srdce a mysl budoucích generací Čechů a Američanů. Demokracie a svoboda jsou těžká dřina. Jen společně jsme silnější,“ uvedl King.

psali jsme: Americký analytik: Pět důvodů, proč americká armáda prohraje příští válku v Evropě

„Bez USA by Československo v roce 1918 nikdy nevzniklo. Za sto let nám USA přišly na pomoc třikrát: poprvé 1918, pak 1945, a pak se nám díky USA otevřely bezpečnostní dveře do západní Evropy. Bez USA by se nám to nikdy nepodařilo,“ konstatoval na konferenci bývalý kontroverzní ministr obrany za ODS, hlavní protagonista skandálu PROMOPRO a dnešní ředitel Centra transatlantických vztahů CEVRO institutu Alexander Vondra. Připustil však, že poslední době prochází česko-americké vztahy určitou krizí. „Je nutné, abychom využili 100 výročí vzniku ČSR, abychom se nabili novou společnou energií a toto překonali,“ dodal Vondra.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace