foto: Twitter/Ilustrační obrázek
Pražské demonstrace se naštěstí v ničení aut a výloh nezvrhly. Jinde po světě, hlavně v USA byla ale situace diametrálně odlišná. Ve jménu lásky, sexuálních menšin, náboženství a pod rouškou demokracie si zklamaní voliči Clintonové vybíjeli svůj vztek.
Několik stovek Trumpových odpůrců se ve Washingtonu v pátek střetlo s policejními těžkooděnci nedaleko míst, kudy vedla trasa inauguračního průvodu do Bílého domu. Policie proti demonstrantům použila slzotvorný plyn, pepřový sprej a paralyzující granáty. Demonstranti, z nichž značnou část tvořili černě odění a maskovaní lidé, zaútočili na policejní kordony kameny. Zároveň začali zapalovat odpadkové koše.
Na jednom místě demonstranti vytvořili lidský řetěz a tváří v tvář policejnímu kordonu skandovali: "Ne Trumpovi, ne KKK (Ku-Klux-Klan), ne fašistickým Spojeným státům," napsala agentura AP.
Policie zakročila proti těm, kdo začali v centru Washingtonu ničit výklady. "Ničili majetek, házeli po lidech věci, rozbíjeli okna. Mnozí měli tyče a kladiva," řekl policejní velitel Peter Newsham. Někteří přišli s plynovými maskami a připoutali se k sobě navzájem. V té chvíli policie zasáhla omračujícími granáty. Když se setmělo, zapálilo několik demonstrujících v ulicích města ohně a děsili Trumpovi stoupence, mířící na inaugurační plesy. Nakrátko policie požádala tuto skupinu lidí, aby počkala v hotelu.
V Praze se konala demonstrace o den později a značně klidněji. Asi dvě stovky lidí se v sobotu v mrazivém počasí zúčastnily na pražském Václavském náměstí solidárního shromáždění s pochodem žen ve Washingtonu, který se koná pod názvem Láska zvítězí nad nenávistí (Love Trumps Hate). S využitím slovní hříčky s jasným odkazem na nového amerického prezidenta Donalda Trumpa chce apelovat na politiky i občany s výzvou k podpoře demokracie a občanské společnosti. Tyto hodnoty jsou podle organizátorů dnešních akcí, jež se konají po celém světě, s příchodem Trumpa do čela světové mocnosti ohroženy.
Na dvě stě lidí se sešlo 21. ledna v poledne na Václavském náměstí v Praze k vyjádření podpory pochodu žen ve Washingtonu. S odkazem na Trumpa apelují na hodnoty demokracie a odmítají populismus.´Velkou část pražského shromáždění tvořili Američané, někteří z nich dávali najevo, že po nástupu Trumpa do prezidentského úřadu zemi, alespoň dočasně, opouštějí. "Kampaň amerického prezidenta, který byl v lidovém hlasování zvolen menšinou, urážela, démonizovala a vyhrožovala velkému množství lidí. Je ozvěnou a zesílením jedovaté rétoriky mnoha dnešních politiků, včetně těch v Praze," uvedli pořadatelé ve svém prohlášení. V důsledku populistických proklamací mnoha dnešních představitelů politiky a veřejného života pociťují podle těch, kdo na dnešní setkání přišli, strach a bolest ženy, imigranti, muslimové, lidé dalších vyznání, lidé menšinových sexuálních orientací i tělesně postižení.
"Jsme úplně obyčejní lidé, kteří jsou znepokojení tím, jak vystupují politici všude po světě, nejen v České republice, ale třeba Donald Trump v USA," řekla ČTK mluvčí pražské akce Johanna Nejedlová. Reprezentují rétoriku nenávisti, my se tu naopak chceme sejít a vyjádřit podporu hodnotám, jako jsou demokracie, podpora lidských práv, ekologie, profesionálního zpravodajství a rovnosti žen, uvedla.
Na dvě stě lidí se sešlo 21. ledna v poledne na Václavském náměstí v Praze k vyjádření podpory pochodu žen ve Washingtonu. S odkazem na Trumpa apelují na hodnoty demokracie a odmítají populismus.Lidé na Václavském náměstí měli transparenty vyzývající ke změnám ve společnosti i politice, k začátku skutečné péče o Zemi ohroženou globálními změnami, s výzvami k boji proti fašismu, k empatii jednoho k druhému a ke stavění mostů mezi lidmi, nikoli zdí. Zaznělo také heslo prvního českého prezidenta Václava Havla Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Jeden z transparentů říkal, že Amerika potřebuje sametovou revoluci, kterou měli Češi, další demonstrant hlásal, že země jeho původu je Země, čímž zdůrazňoval rovnost všech lidí na Zemi.
Shromáždění prezentuje trojí výzvu. "Chceme, aby lidé podporovali politiku založenou na faktech, aby podporovali profesionální zpravodajství, aby nevnímali demokracii jen jako možnost volit, ale aby se aktivně zapojovali a bojovali za to, co je aktivně zajímá, a také je chceme vyzvat k tomu, aby podporovali diverzitu a komunikovali s lidmi, kteří mají odlišné názory, zkušenosti a pocházejí z jiných kultur," řekla mluvčí.
Shromáždění Láska zvítězí nad nenávistí chce být podle vystupujících řečníků prvním krokem k nápravě světa, ke sjednocení světového společenství zdola. Zúčastnili se ho zástupci Greenpeace, Amnesty International, aktivistky za práva žen, sdružení Vraťte nám stát nebo výboru českých Democrats Abroad, tedy amerických Demokratů působících v zahraničí. Pořadatelé všech sobotních pochodů po celém světě očekávali účast až milionu lidí.
Zdroj: ČTK
Tagy