Demokratický sjezd ve Filadelfii zvolí za kandidátku Clintonovou

Demokratický sjezd ve Filadelfii zvolí za kandidátku Clintonovou
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Hillary Clintonová
24 / 07 / 2016, 18:45

Na rozdíl od Donalda Trumpa však bude mít Clintonová zřejmě stoprocentní důvěru delegátů.

V pondělí se ve Filadelfii sejde ke čtyřdennímu konventu Demokratická strana, aby nominovala někdejší první dámu a bývalou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou oficiální kandidátkou na prezidentku Spojených států. Na rozdíl od konkurenčních republikánů, u nichž tento týden sjezd provázely třenice kvůli Donaldu Trumpovi, se od demokratického jednání očekává přehlídka jednoty.

Nyní již oficiální republikánský prezidentský kandidát Trump po vítězství v primárkách nominaci od strany nakonec oficiálně získal, hlas mu dalo 1725 z 2472 delegátů sjezdu. Trumpův mandát tak podpořilo skoro 70 procent delegátů, což bylo od roku 1976 nejméně. Clintonová se naopak opře zřejmě o stoprocentní důvěru delegátů.

K získání kandidátského statusu potřebuje Clintonová nejméně 2383 hlasů. V primárkách si jich podle propočtu agentury AP zajistila nejméně 2807, takže má nominaci jistou. Tým Clintonové ale podle médií vedl jednání s jejím někdejším sokem Berniem Sandersem, který v primárkách získal přinejmenším 1894 delegátů, aby Clintonová byla zvolena aklamací, tedy všeobecným souhlasem. Takové zvolení kandidáta by symbolizovalo jednotu strany před nadcházejícími prezidentskými volbami, které se budou konat v listopadu.

Sanders s tímto postupem podle všeho souhlasí, podle médií však zároveň trvá na hlasování. Možný scénář je tedy takový, že hlasování se sice odehraje, formální zvolení Clintonové se ale poté uskuteční aklamací. Opakovala by se tak do značné míry situace z roku 2008, kdy nominaci získal nynější prezident Barack Obama. Hlasování se tehdy odehrálo, během něho ale Clintonová navrhla zvolit svého tehdejšího soka jednomyslně.

Sanders se dlouho zdráhal Clintonovou oficiálně podpořit, ačkoli jí vyjádřil podporu v boji proti Trumpovi. Před více než týdnem se však za ni veřejně postavil.

Spolu s Clintonovou podpoří sjezd i jejího kandidáta na viceprezidenta, kterým se nakonec stal senátor za stát Virginie Tim Kaine. Osmapadesátiletý senátor je považován za politického profesionála, v americkém Senátu zasedá od roku 2013. Komentátoři soudí, že se Hillary Clintonová touto volbou snaží vsadit na jistotu a vyhnout se riziku, že širokým vrstvám voličů nabídne zcela neokoukanou tvář.

Demokratický sjezd se bude zabývat i takzvanými superdelegáty, kteří se při hlasování nemusejí řídit výsledky primárek. Podle kritiků není takový výběr demokratický. Z téměř 4800 delegátských hlasů představují superdelegáti, kterými jsou představitelé vedení strany, asi 15 procent. Většina z nich se ještě před primárkami postavila za Clintonovou. Sanders by počet superdelegátů chtěl omezit, o čemž bude mít na sjezdu příležitost jednat. Tým Clintonové se diskusi nebrání.

 

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku