Demonstrace a pochody v centru Prahy. Speciální pořádkové jednotky policie jsou v pohotovosti.

Demonstrace a pochody v centru Prahy. Speciální pořádkové jednotky policie jsou v pohotovosti.
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Demonstrace na Václavském náměstí proti imigrantům
18 / 07 / 2015, 10:30

AKTUALIZOVÁNO / Odpůrce a zastánce migrace na sobotní podvečerní demonstraci v centru Prahy musela policie oddělit kordonem. Museli zasahovali policejní těžkooděnci.Vyjádřit podporu uprchlíkům přišlo asi 200 lidí. Asi 400 lidí protestovalo proti imigrantům s transparenty s nápisy "Evropská unie škodí Evropě" nebo "STOP imigrantům".

18.7.2015 / 21:00 / Zastánci přijímání uprchlíků zablokovali dnes v podvečer v dolní části Václavského náměstí pochod extremistů odmítajících migranty v Česku. Desítky těžkooděnců vytvořily nepropustný kordon, a umožnily tak radikálům odejít na plánovaný pochod k úřadu vlády. 

Přibližně ve stejné době jako odpůrci imigrace se sešli v dolní části Václavského náměstí i zastánci uprchlíků, kteří již dříve protestovali proti extremistům. Mezi oběma tábory vzrůstalo napětí. Stoupenci se vzájemně překřikovali přes megafony. Následný odchod extremistů provázely silné slovní střety. Přibližně čtyři stovky odpůrců imigrace s transparenty s nápisy Evropská unie škodí Evropě nebo STOP imigrantům se sešly v horní části Václavské náměstí zhruba kolem třetí hodiny odpoledne. 

Účastníci sbírali podpisy do petice 'Braňme svoji zem' za vystoupení z Evropské unie. Podle pořadatelů se jen dnes podepsalo několik stovek lidí. Po ukončení akce se průvod demonstrantů vydal na Pražský hrad. O dvě hodiny dříve se ve spodní části Václavského náměstí konala první akce na podporu přijímání běženců. Vyjádřit podporu uprchlíkům přišlo asi 200 lidí. Zdroj: rozhlas.cz

18.7.2015 / 10:00 / Čtyři demonstrace ohlášené na dnešek v centru Prahy si vynutily výjimečná bezpečnostní opatření.

První akce začne ve 14:00 ve spodní části Václavského náměstí. Účastníci chtějí vyjádřit uprchlíkům svou solidaritu a odmítnout xenofobii. V průvodu se v 15:15 vypraví na Karlovo náměstí na piknik, který vyvrcholí koncerty v několika pražských klubech.

Druhá demonstrace těch, kteří imigranty v Česku nechtějí, začne v 15:00 u sochy svatého Václava . Tam už by policie měla být v nejvyšší pohotovosti. Ti, kteří patří k odpůrcům přijetí, pak vyrazí na pochod k Hradu.

Třetí je nahlášená v 17:00 na Můstku. Akci proti EU a imigraci svolala extremistická Národní demokracie. Následovat bude průvod k sídlu vlády.

Čtvrtá by měla začít také v 17:00. Na začátku ulice Na Příkopě se sejdou ti, kteří se chtějí postavit proti extremismu a násilí. A právě tyto akce většinou končí násilím. (Zdroj: svobodneforum.cz).

V souvislosti se shromážděními přijala pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření.

Na 18.7. oznámilo několik organizátorů úředníkům Magistrátu hlavního města Prahy do oblasti Václavského náměstí tematicky různá shromáždění. S ohledem na to provede pražská policie odpovídající bezpečnostní opatření, které bude čítat několik desítek policistů.

Nejpodstatněnší složkou při tomto opatření budou policisté antikonfliktního týmu. Prioritou pražské policie totiž je vyřešit jakýkoliv dílčí incident, pokud možno nenásilnou formou. Samozřejmě, každému jednomu shromáždění budou také přítomni i policisté místních oddělení, kteří standardně dohlíží na klid a veřejný pořádek při takovýchto akcích.

Pokud by ale došlo k narušení jednotlivých shromáždění, či všeobecně veřejného pořádku zásadnější, či masivnější formou, budou pro řešení takové mimořádnosti připraveni v zálohách i policisté speciální pořádkové jednotky.

Nutno zmínit, že několik organizátorů akcí avizovalo i následný pochod shromážděných například na Pražský hrad, nebo před Úřad vlády ČR. I na tuto situaci budeme samozřejmě reagovat, a to především policisty dopravní služby. Ti budou při jednotlivých pochodech korigovat silniční dopravu tak, aby nedošlo k ohrožení jak účastníků pochodů, tak motoristů. Tito policisté budou zároveň připraveni poradit řidičům náhradní objízdnou trasu.

V tomto směru prosíme všechny účastníky silničního provozu, aby respektovali pokynů policistů, případně byli odpovídajícím způsobem trpěliví k vyvstalé situaci.

Za pochopení a respekt k nutným omezením předem děkujeme.

por. Mgr. Tomáš Hulan 17. 7. 2015

Tagy článku