Demonstrace proti Trumpovi: Násilí, vandalismus, střelba, slzný plyn a zatýkání

Demonstrace proti Trumpovi: Násilí, vandalismus, střelba, slzný plyn a zatýkání
Autor fotografie: Screenshot YouTube / RUPTLY
13 / 11 / 2016, 13:30

AKTUALIZOVÁNO / V Portlandu už byly zatčeny desítky lidí...

13.11. / V sobotu desetitisíce lidí opět vyrazily do ulic, aby vyjádřily nespokojenost s volbou prezidenta Trumpa, který podle nich ohrožuje jejich občanská a lidská práva. Největší protesty zažila podle agentury Reuters města New York, Chicago a Los Angels.  V noci na neděli navzdory výzvám portlandských úřadů ke klidu demonstranti házeli na těžkooděnce kameny a lahve a zablokovali několik silnic a železničních tratí. Policisté 19 lidí zadrželi. Zdroj: novinky.cz 

 

 


 

12.11. / Kdo stojí za protitrumpovskými protesty v ulicích amerických měst? Demonstranti se dopouštějí násilí a vandalismu, v Portlandu se dokonce střílelo, policie už zatkla nejméně 25 lidí. Protesty proti Trumpovi po celých Spojených státech šíří zejména skupina MoveOn. Nyní se ukazuje, že tato skupina stála za mnoha akcemi, které se proti Donaldu Trumpovi odehrály už před volbami, například narušení jeho mítinků, uvádí server parlamentnilisty.cz

Bezprostředně po volbách zavedená skupina vyrazila do akce s ještě větší vervou. Ve středu, den po volbách, se na jejím Facebooku objevila výzva k „mírovým shromážděním odporu“. Mírová shromáždění se poněkud zvrhla, o čemž svědčí desítky videí na sociálních sítích. Za organizací MoveOn podle serveru dennismichaellynch.com stojí nadace Open Society Foundations. Ta je celosvětově proslulou nejvlivnější neziskovkou miliardáře George Sorose, který právě přes ni nejčastěji provádí své vlivové aktivity. Na Open Society je navázáno mnoho dalších neziskovek v řadě zemí včetně České republiky.

 

 

Washington (ČTK) - V oregonském Portlandu v noci na dnešek neznámý útočník postřelil demonstranta při protestech proti zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Útok se stal na mostě v centru města, policie místo vyklidila a po pachateli pátrá. Protesty a shromáždění proti zvolení Donalda Trumpa se konaly i v dalších amerických městech, další akce jsou plánovány na dnešek.

 

Podle serveru OregonLive na most dorazil automobil s několika muži v okamžiku, kdy po něm kráčel dav demonstrantů. Cestující z auta vystoupili, jeden z nich nejprve vystřelil do vzduchu, a pak svou zbraní zasáhl dolní polovinu těla jednoho z demonstrantů. Policie zatím tuto verzi událostí nepotvrdila a snaží se nalézt očité svědky.

Portland byl v pátek stejně jako v minulých dnech centrem protestů proti Trumpovi, s jehož zvolením se mnoho Američanů odmítá smířit. I v noci na dnešek ve městě na západě USA policisté proti demonstrantům použili slzný plyn a ohlušující granáty. Stovky lidí na policisty házely petardy, demonstranti malovali protestní hesla na okolní budovy.

 

Protitrumpovské protesty prý podněcují americká média

Asi 1200 lidí se v pátek večer shromáždilo na Washingtonově náměstí v New Yorku, kde vyzývali k obraně lidských práv a svobod. Podle organizátorů se několik tisíc lidí sešlo také v centru Bostonu. Akce nebyla označena za protest, ale shromáždění na podporu lásky a míru. V Miami a Atlantě večerní pochody narušily dopravu. Ve státě Tennessee studenti Vanderbiltovy univerzity zpívali písně za lidská práva a také jejich pochod dočasně zablokoval dopravní provoz.

 

Na některých akcích demonstranti nesli podobizny Trumpovy demokratické soupeřky Hillary Clintonové, ale také vlajky Mexika, jehož obyvatele Trump v kampani opakovaně urážel. Na ochranu před proudem mexických uprchlíků sliboval Trump vystavět na hranici zeď. "Žádnou nenávist! Žádný strach! Imigranti jsou tu vítáni!" stálo na některých transparentech.

 Video: Příznivci Trumpa jsou v USA surově biti a napadáni

Trump v pátek demonstranty rezolutně odsoudil. "Nyní profesionální protestující, podněcováni médii, protestují. Velmi neférové!" napsal na twitteru. Za několik hodin ale zcela obrátil. "Líbí se mi, s jakou vášní tito lidé sledují dění v naší úžasné zemi. Všichni se spojíme a budeme hrdí," uvedl. Podle agentury Reuters Trumpovy tweety zdůrazňují rozpory, které provázely jeho předvolební kampaň a vyvolávaly otázky ohledně jeho vůdcovských schopností.

 

Ještě větší protesty jsou údajně chystány na dnešek. Několik různých skupin plánuje demonstrovat v Chicagu, další akce se mají uskutečnit například v New Yorku, Las Vegas či Los Angeles.

Tagy článku