Den Hidžábu na pařížské univerzitě jako cílená provokace?

Den Hidžábu na pařížské univerzitě jako cílená provokace?
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: nikáb
22 / 04 / 2016, 15:45

Studenti prestižní pařížské univerzity Science Po uspořádali akci ,,Den hidžábu" na podporu žen, které šátky nosí.

Na prestižní pařížské univerzitě Science Po proběhla akce s názvem ,,Den hidžábu". Studenti, kteří událost pořádali, chtěli veřejně podpořit ženy, které šátky nosí. Naopak kritikové akce varují před možným náboženským rozměrem akce, jež označují jako provokaci. Šátky zahalující ženin obličej jsou ve Francii od roku 2011 zakázány.

Organizátoři akce na Facebooku vyzvali studenty a i další příznivce, aby se k nim připojili:

,,Pokud jste přesvědčeni, že všechny ženy mají právo nosit cokoli chtějí a jejich výběr by měl být respektován, (...), pokud jste humanisté, feministé, proti rasismu a paternalismu, připojte se."

Studenti také poukázali na to, že lidé jsou si rovni, i když jsou zahaleni nebo ne. Podle nich je ,,Den hidžábu" pouze reakcí na výroky francouzského premiéra Manuela Vallse, který navrhl, aby byly muslimské šátky na univerzitách zakázány. Organizátoři chtějí rovněž vyvolat ve společnosti diskusi, aby bylo oslabeno stigma, které kolem šátků stále panuje.

Předsedkyně studentské unie Carla Sasiela však studenty nepodržela a s akcí vyjádřila ostrý nesouhlas. Kritizujovala hlavně  fakt, že se konala na akademické půdě: 

,,Je to provokace a my odsuzujeme náboženský charakter celé akce."

Naopak představitelé francouzských univerzit dlouhodobě brojí proti zákazu nošení šátků na veřejnosti. Již několikrát vyjádřili svůj nesouhlas se zákazem, který považují za diskriminační.

 

Zdroj: echo24.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace