Den válečných veteránů na Vítkově

Den válečných veteránů na Vítkově
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Váleční veteráni na Vítkově
11 / 11 / 2015, 16:30

11. listopadu 1918 bylo ve vlakovém vagónu u francouzského města Compiegne podepsáno příměří mezi vítěznými Spojenci a poraženým císařským Německem. Letošní oslava se konala na vrchu Vítkov.

Tímto aktem byla ukončena 1. světová válka, tedy konflikt, který stál téměř 10 miliónů mrtvých a dalších téměř 8 miliónů pohřešovaných. Poprvé se svátek slavil 11. listopadu 1919, jeho symbolem se stal časem květ vlčího máku.

Vlčí mák

11. listopadu 2015 se hlavní oslavy Dne válečných veteránů odehrály na vrchu Vítkov, kterému dominuje Památník národního osvobození s obrovskou jezdeckou sochou Jana Žižky.

Vítkov

Uniformy pozemních vojsk se střídaly s leteckými, bylo možné zahlédnout i uniformy Obce sokolské. Obřad byl zahájen přinesením historických praporů a kladením věnců na pietní místo pod českým lvem. Všude bylo možno zahlédnout veterány a veteránky 2. světové války, kterých je bohužel rok od roku míň a míň.

 Veteráni

Po položení věnců následovala minuta ticha za padlé vojáky a po odnesení praporů se pokračovalo uvnitř památníku, kde bylo na programu předávání vyznamenání ministra obrany 53 vybraným osobnostem z řad armády.

Ministr Martin Stropnický (ANO) řekl shromážděným veteránům: „Slavnostní síň Národního památníku je v této sváteční chvíli místem, kde se potkávají generace. Jsou mezi vámi účastníci národního boje za osvobození, aktivní vojáci i vojáci ve výslužbě, zástupci nejrůznějších civilních i vojenských oborů a odborností. Všichni patříte k lidem, v jejichž životě zaujímá armáda významné místo. Republice jste dali, co bylo ve vás nejlepšího. Jste výjimeční. Nikdy jste se nebáli slov odvaha a čest.“

Veteráni

Mezi oceněnými řády Zlaté lípy, nebo Záslužného kříže patřili nejen veteráni z 2. světové války jako například zdravotnice z východní fronty Věra Holubová, ale i důstojníci sloužící v armádě po roce 1948 a po roce 1989.

Mnoho zajímavých osobností sedělo i v publiku, „záložní“ československý kosmonaut Oldřich Pelčák, nebo třeba Lukáš „Hiro“ Hirka, voják zraněný na mírové misi v Afghánistánu, který je upoutaný na vozík kvůli střepinám v mozku, Jiří Šimek zastupující první generaci vojenských důstojníků po roce 1945, který vystudoval vojenskou akademii v Hranicích. Mezi novodobými veterány byl také Miroslav Lidinský, který přišel o nohu během mise v Afghánistánu.

Seděl zde i generál Jaromír Klemeš, příslušník československého zahraničního odboje za 2. světové války a člen paradesantního výsadku Platinum – Pewter, který je posledním žijícím parašutistou, který skočil na území bývalého protektorátu.

To, že česká společnost vzpomíná na své veterány ocenil i předseda výboru pro obranu David Kádner (Úsvit), který řekl: „Jsem hrozně moc rád, jak se společnost začala za poslední rok dívat na novodobé veterány, kteří jsou nedílnou součástí naší historie. Naši novodobí veteráni jsou už v důchodovém věku, hodně se s nimi pracuje, společnost na ně nezapomněla.“

Zdroj: Redakce

Tagy článku