Deportace uprchlíků z EU selhala. Odmítly je přijmout zpět africké země i Pákistán.

Deportace uprchlíků z EU selhala. Odmítly je přijmout zpět africké země i Pákistán.
Autor fotografie: YouTube/screenshot
04 / 12 / 2015, 08:30

Charterový let se třiceti uprchlíky na palubě se musel vrátit zpět do Řecka. Domovský Pákistán je odmítl.

Řecko na základě repatriačního procesu pro uprchlíky navrátilo 3. prosince do Pákistánu letecky skupinu běženců. Jenže třiceti z nich včetně posádky zakázaly pákistánské úřady opustit letadlo a tak se museli opět navrátit do Řecka. Zdroj: Reuters, ParlamentniListy.cz

Německo už 11. listopadu oznámilo úmysl začít znovu vracet běžence do zemí, kde poprvé vstoupili na území EU. Opatření mělo snížit počet lidí, kteří do Německa přicházejí. Vracení běženců do země, kde vstoupili do EU, předpokládají evropské dohody. Berlín je však letos v srpnu přestal uplatňovat pro uprchlíky ze Sýrie.

Pákistán odmítl přijmout třicet uprchlíků, kteří odletěli letadlem z Řecka v rámci domluv o repatriaci běženců. Stalo se tak jen týden poté, co s EU vyřešil veškeré rozepře ohledně repatriačního procesu.

Pákistán se podle představitelů EU zařekl k tomu, že bude zpětně přijímat svoje občany, kteří se vydali do pevninské Evropy. Uvedli tak několik dní poté, co se pákistánský ministr vnitra Nisar Ali Khan vyjádřil, že podrží dohodu ohledně repatriace tisíců pákistánských občanů. „Z rozhodnutí ministerstva vnitra, nedovolila pákistánská zpravodajská službatěmto ilegálně deportovaným lidem a posádce letadla stroj opustit,“ uvedlo ministerstvo ve svém oficiálním prohlášení.

Německá vojenská letadla Transall C-160 budou deportovat až 200.000 neúspěšných azylantů

„Přesto, že jsme urovnali všechny neshody s Evropským komisařem, došlo k porušení pákistánských zákonů, což je zcela nepřijatelné,“ řekl Khan. Mise Evropské unie v Pákistánu zatím k situaci neposkytla žádný komentář.

Rychle tak berou za své plány EU, že budou vracet stovky tisíc neúspěšných žadatelů o azyl z Evropy zpět do jejich zemí. Přitom ve stejný den, 3. prosince oznámila německá kancléřka Merkelová, po setkání s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním, že v Německu bude moci zůstat jen malá část běženců z Afghánistánu. Konkrétně mluvila o těch, kteří například spolupracovali s německými vojenskými silami, protože právě ti čelí „akutnímu" nebezpečí.

Muslimští uprchlíci v Německu konvertují ke křesťanství. Obávají se deportací

Naopak běženci, kteří do Německa přišli za lepším životem, prý německé úřady budou navracet zpět. Tito lidé jsou podle Merkelové motivování spíše ekonomickými faktory, spíše než by byli v přímém ohrožení života nebo zdraví. Ti, kteří přicházejí z míst, kde se válčí, pak budou vráceni do bezpečných afghánských zón. „Musíme udělat všechno proto, aby se Afghánistán rozvíjel a vytvořil tak lepší budoucnost pro své obyvatele," myslí si kancléřka. (Zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz)

Pro řešení uprchlické krize chtěla EU nabídnout Etiopii, Súdánu, Ugandě a Keni 1,8 miliard eur, jestliže si tyto země „vezmou zpět" alespoň část uprchlíků, jejichž počet už dosáhl 800 tisíc. Afrika nabídku odmítla.

Tagy článku