Desetitisíce Poláků vyšly do ulic na protest proti vládě, která "omezuje demokratické svobody"

Desetitisíce Poláků vyšly do ulic na protest proti vládě, která &quote;omezuje demokratické svobody&quote;
Autor: Screenshot
14 / 12 / 2016, 07:30

Několik desítek tisíc Poláků demonstrovalo včera podle agentury AFP na různých místech země proti vládě. Podle polských médií se podobné demonstrace konaly v osmi desítkách polských měst.

Varšava (ČTK) - U příležitosti 35. výročí vyhlášení výjimečného stavu tehdejším komunistickým režimem tak vyjádřili nesouhlas s postupem vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), kterou obviňují z omezování demokratických svobod. Zdroj: theguardian.com

 

Ve Varšavě se účastníci protestu shromáždili symbolicky před někdejším sídlem kdysi vládnoucí komunistické strany - Polské sjednocené dělnické strany (PSDS). Odtud pak vyrazili na pochod před sídlo PiS - nynější strany u moci. Mezi účastníky byla i expremiérka Ewa Kopaczová z opoziční Občanské platformy (PO).

"Dnes, stejně jako před 35 lety na nás naše vláda útočí, zbavuje nás našich svobod... Dnes musíme všichni držet spolu, být solidární, protože solidarita nás dnes spojuje, tak jako nás spojovala v minulosti," prohlásil k účastníkům manifestace vůdce Výboru na obranu demokracie (KOD) Mateusz Kijowski.

Strana právo a spravedlnost dnes v hlavním městě uspořádala k výročí událostí z roku 1981 vlastní shromáždění. Podporu jí přišlo vyjádřit několik tisíc stoupenců.

PiS s výraznou převahou zvítězila v loňských volbách a její vláda záhy začala rychle přijímat opatření s cílem upevnit si moc. Projevilo se to nejen získáváním většího vlivu v médiích, ale především oslabováním justice. Všechny tyto kroky, zejména ochromení činnosti ústavního soudu, narazily na kritiku v Polsku, ale i od Evropské komise.

Předák PiS Jaroslaw Kaczyński dnes prohlásil, že se mu nelíbí nynější styl politické debaty v Polsku a že vládní činitelé "se pokusí zavést určitý pořádek v aktivitách opozice".

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace