Desítky radikálních muslimů v belgické armádě

Desítky radikálních muslimů v belgické armádě
16 / 05 / 2016, 11:45

Belgické ministerstvo obrany vyšetřuje až 60 vojáků z možného napojení na islamistické extremisty.

Informoval o tom belgický list La Libre. Podle ministerstva se jedná o vojáky s muslimskou vírou, kteří byli postaveni mimo službu. 

Podle belgických vojenských zpravodajských služeb vykazovalo šedesát vojáků včetně pěti poddůstojníků podezřelé chování. Ministr obrany Steven Vandeput oznámil, že byli identifikováni jako radikální muslimové. „Je samozřejmé, že jakýkoli náznak, že by hrozil jejich odjezd do Sýrie, povede k okamžité akci,“ konstatoval ministr.

Ten zdůraznil, že v Belgii platí svoboda vyznání, je ale třeba zjistit, zda chování těchto vojáků je v souladu s hodnotami a posláním armády.

V Belgii panují obavy, že se vojáci vycvičí doma a s nabytými zkušenostmi vyrazí bojovat na stranu radikálů. V uplynulých letech byli v Sýrii spatřeni celkem čtyři bývalí vojáci. Jeden záložník tam v roce 2012 zahynul. Zdroj: ceskatelevize.cz

Stejné problémy má i Bundeswehr. Německá kontrarozvědka se domnívá, že nejméně 29 bývalých vojáků odešlo ze země, aby se připojili k bojovníkům IS v Sýrii a Iráku. Dalších až 65 současných německých vojáků je vyšetřováno pro jejich údajné sympatie k džihádistům. Tisková agentura DPA se odvolává na informace,uvedené v interní zprávě vojenské zpravodajské služby. 

Při útocích v Bruselu zemřelo v březnu 32 lidí. Belgie poté slíbila zintenzivnit bombardování Islámského státu (IS) na Blízkém východě.

Radikální islámisté zneužívají Bundeswehr jako svůj výcvikový tábor

 

Tagy článku