Desítky tisíc Němců vyšlo do ulic. Protestují proti obchodní dohodě s USA.

Desítky tisíc Němců vyšlo do ulic. Protestují proti obchodní dohodě s USA.
Autor fotografie: YouTube/screenshot
23 / 04 / 2016, 18:00

V severoněmeckém Hannoveru se dnes v předvečer návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy sešlo na demonstraci proti chystané dohodě EU a USA o volném obchodu (TTIP) několik desítek tisíc lidí.

Hannover (Německo) - Podle policie se do protestu zapojilo asi 35.000 lidí, podle pořadatelů je účastníků na 90.000, uvedla agentura DPA. Kritici dohody tvrdí, že smlouva by mohla ohrozit stávající míru ochrany spotřebitelů i životního prostředí, kterou garantuje Evropská unie.

Protest v centru Hannoveru probíhá poklidně a ani policie se žádných možných střetů neobává. "Je tu zastoupeno celé spektrum občanské společnosti, nečekáme žádné násilnosti," citovala DPA jednoho z policistů.

Jednání o smlouvě o volném obchodu bude v neděli jedním z témat, které bude Obama s německými politiky probírat. Je ale velmi nepravděpodobné, že by dohoda byla schválena ještě před koncem jeho funkčního období v Bílém domě. Obamovi mandát vyprší v lednu příštího roku.

O TTIP diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od roku 2014. Smlouva by měla odstranit zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Její zastánci tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Některé země EU ale mají proti dohodě námitky a bojuje proti ní i řada aktivistů i jiných skupin. Podle nich TTIP omezí demokratická práva Evropanů, zatímco koncerny budou mít ještě větší vliv na vznik zákonů.

Kontroverzní plán dohody o volném obchodu mezi USA a Evropou se v Německu setkal s masivním odporem. Jak průzkum ukazuje, v současné době ji za dobrou věc považuje pouhých 17 procent dotázaných Němců. Každý třetí Němec o ní pochybuje a jen méně než pětina považuje projekt za dobrý. 
Průzkum ukázal na významný pokles podpory pro TTIP oproti minulému období. Ještě v roce 2014 se pro smlouvu souhlasně vyjádřilo 55 procent oslovených občanů. Německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel uvedl, že jednání jsou v současné době na mrtvém bodě. Zdroj: instory.cz

"Všímám si toho, že odpor občanské společnosti (vůči dohodě) roste - a to nejen v Evropě, ale i v USA," uvedla v Hannoveru spolupředsedkyně strany Zelených Simone Peterová. "Tady demonstrují ti správní příznivci transatlantických vztahů - nejsme proti spravedlivé dohodě mezi Evropou a USA," uvedl další představitel opozičních Zelených Jürgen Trittin, podle něhož protestujícím vadí taková podoba dohody, která by zavedla zvláštní režim pro velké koncerny.

Tagy článku