Detekci výbušnin na kurdském letišti Arbíl zajišťují psi vycvičení v Holandsku

Detekci výbušnin na kurdském letišti Arbíl zajišťují psi vycvičení v Holandsku
Autor fotografie: Four Winds K9|Popisek: Webové stránky firmy
13 / 05 / 2015, 20:00

"Psí čumák předčí všechny gadgety a nejmodernější technologie" tvrdí ředitelka holandské rodinné firmy Four Winds K9.

 A má zřejmě pravdu, od roku 2010, kdy se mezinárodní letiště otevřelo až do roku 2013 nebyl zaznamenán ani jediný incident s výbušninami. I přesto, že Arbíl je hlavním městem autonomního Kurdistánu, kde výbušniny explodují několikrát denně.

Arbíl (angl. Erbil) je s populací 925 000 obyvatel (2009) čtvrté největší město v Iráku po Bagdádu, Basře a Mosulu. Leží 80 kilometrů od Mosulu a je hlavním městem stejnojmenného guvernorátu a celé autonomní oblasti irácký Kurdistán. (Zdroj: wikipedia)

Erbil

Kurdský důstojník, který má na starosti letištní psí jednotku, potvrzuje, že psi mají velmi dobré výsledky, ale odmítl sdělit jakékoliv podrobnosti o jejich "úlovcích". 

Spolupráce mezi rodinnou firmou Tonnyho Boeijena Four Winds K9 z jižního Holandska a mezinárodním letištěm v Arbílu se datuje od roku 2010, kdy bylo jedno z nejmodernějších letišť v oblasti otevřeno. Vedení letiště tehdy požadovalo perfektně vycvičené psy právě na vyhledávání výbušnin, protože Kurdistán byl vždy vysoce riziková oblast, kde docházelo k teroristickým útokům.

Podle ředitelky firmy Linda Boeijen je využití těchto speciálně cvičených psů nejefektivnější způsob pro odhalování drog i výbušnin, i když samozřejmě existují i jiné metody.

Správa letiště nakonec objednala celkem 34 psů, které byli nejdříve vycvičeni v Holandsku včetně jejich budoucích psovodů. To je také důvod, proč psi poslouchají pouze anglické nebo holandské povely, i když Linda Boeijen doplňuje, že důležitá je "řeč těla a tón hlasu".

"Každý psovod má jednoho psa, dohromady tvoří tým. Pokud změníte psa nebo psovoda, musíte je znovu trénovat, "říká.

Psí jednotka kontroluje každé vozidlo, které určí bezpečnostní ostraha letiště. Psovod vodí svého psího partnera kolem auta,  a pokud pes ucítí výbušniny nebo drogy, je trénován, aby zastavil a posadil se u podezřelého místa. Za odměnu dostávají duté černé trubky na hraní, které údajně milují. Hračka je vybrána úmyslně, protože tím se psi zajímají při práci právě o potrubí a duté prostory.

Rodinná firma Boeijenových zajišťuje výcvik psů po celém světě, od USA po Saúdskou Arábii nebo Nigérii. Cvičení psi se osvědčili především v první linii obrany na kontrolních stanovištích, například v íráckém Bagdádu.

"Všichni naši psi jsou plně certifikováni. Každý rok jsou opakovaně přezkušováni nezávislou organizací pod ministerstvem vnitřní bezpečnosti USA" doplňuje Linda Boeijen.

Zajímavostí je, že muslimská populace v Kurdistánu tyto psy přijala, ačkoliv v jiných případech jsou podle islámu "nečistí" a muslimové by se jich vůbec nedotkli. 

"Někteří lidé se jich bojí," připouští kurdský velitel "ale na druhou stranu uznávají, že se díky jim cítí mnohem bezpečněji".  

Zdroj YouTube, ErbilAirport's channel

Článek byl převzat ze serveru rudaw.net a byl zveřejněn v červenci 2013. Tedy ještě předtím, než došlo k expanzi islámského státu v oblasti Sýrie a Iráku a současné válce. Faktem zůstává, že mezinárodní letiště v Arbílu je stále v plném provozu a zajišťuje pravidelné letecké spojení s celým světem.

Tagy článku