Dětské gangy řádí v obchodním centru v Ústí nad Labem. Napadají lidi i kradou

Dětské gangy řádí v obchodním centru v Ústí nad Labem. Napadají lidi i kradou
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Obchodní centrum
24 / 05 / 2022, 11:30

Obchodní centrum Forum v Ústí nad Labem musí v uplynulých týdnech řešit zvýšenou aktivitu s partami dětí a mladistvých, které tropí záměrně na místě nepořádek.

V obchodním centru Forum v Ústí nad Labem panuje každý den čilý ruch. Za poslední dobu je v něm rušno ještě více než obvykle, protože na něj odpoledne pořádají ,,nájezdy" partičky dětí a mladistvých z nepřizpůsobivých rodin.

Jejich věk se pohybuje podle svědků zhruba od 8 do 16 let. Dětské gangy jsou v obchodním centru činné obvykle v odpoledních hodinách a dělají na místě značný rozruch. Skupiny, mezi nimiž nechybí ani dívky, pokřikují na prodavače i na kolemjdoucí, jsou vulgární, pouští záměrně hlasitou hudbu či kradou. Oblíbenou ,,kratochvílí" partiček je také vypínání eskalátorů.

V pravidelných intervalech se pak situace opakuje a návštěvníkům obchodního centra je chování těchto skupin nepříjemné. Návštěvníci si stěžují na neurvalé jednání ze strany dětských skupin, které je nezřídka častují nadávkami. Nicméně v některých případech se členové skupin pokouší i o napadení těch, kteří si na jejich chování stěžují.

SM oslovil předsedu Asociace nákupních center Ing. Jana Kubíčka a požádal jej o vyjádření k situaci. Kubíček říká, že obchodní centra mají schopnost se v těchto vyhrocených případech bránit a hledat adekvátní řešení. Zmínil také v této souvislosti situaci v OC Central Most, kde vznikl podobný problém jako v Ústí nad Labem. Tam se například vytvořily smíšené hlídky. ,,Tyto věci se dají řešit, je to samozřejmě nepříjemná záležitost, ale není to nic nového, co bychom předtím neviděli,“ uvedl Kubíček. Situace žádá podle Kubíčka určité zkušenosti, jež mohou poskytnout například jiná obchodní centra, která již podobný problém řešila v minulosti.

Nabízí se tak otázka, kdo zajišťuje ostrahu obchodního centra a proč nejsou podniknuty kroky, které by na místě omezily nežádoucí aktivitu dětských gangů. Podle informací redakce SM vykonává ostrahu obchodního centra bezpečnostní agentura SSI.

Případ chování nepřizpůsobivých dětí a mladistvých v OC Forum se již dostal do hledáčku policie. Podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové se situace shlukující se lidi, kteří pravidelně činí nepořádek, řeší a policisté řadu tváří znají již z minulosti. Problém však představuje fakt, že většině dětí nebylo ještě 15 let a tudíž nenesou za své jednání trestní zodpovědnost. Policisté už řešili i několik případů, kde se navíc mladiství mezi sebou i fyzicky napadli.

Na druhé straně se v posledních dnech situace zlepšila, a to díky tomu, že se zintenzivnily hlídky, a proto mohou i efektivněji zasahovat, pokud to okolnosti vyžadují.

 

 

Tagy článku