Devět let vězení pro šéfku ERÚ

Devět let vězení pro šéfku ERÚ
09 / 12 / 2015, 13:30

Státní zástupce dnes navrhl devítiletý trest ve vězení s ostrahou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleně Vitáskové v případu solárních podvodů.

Důvodem k tak přísnému trestu je podle žalobce Radka Mezlíka to, že kvůli Vitáskové údajně mohly vzniknout miliardové škody.  Uvedl to dnes pro zpravodajský server ČTK. Mezlík navrhnul dalším obžalovaným v kauze solárních podvodů, bratrům Alexandrovi a Zdeňkovi Zemkovi, kteří jsou vlastníky solárních elektráren, také vysoký trest a to 7, 5 odnětí svobody. 

V případu nezákonného udělení licencí dvěma solárním elektrárnám na Chomutovsku Saša-sun a Zdeněk-sun jde o to, že obě elektrárny získaly licence 31. prosince 2010 jen několik hodin před tím, než se od Nového roku zásadně snížily výkupní ceny solární energie. Licence byla přitom udělena na 20 let. Škoda již nyní podle žalobce činí 300 milionů korun a mohla by v průběhu celého období dosáhnout dvou miliard korun. 

Alena Vitásková kromě této kauzy také čelí obvinění z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku a trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Těchto činů se podle protikorupční policie měla dopustit, když jmenovala do nově vytvořené funkce místopřesedkyně ERÚ bývalou vrchní státní zástupkyni Renátu Veseckou, která údajně nesplňuje zákonem stanovené podmínky pro výkon této pozice.

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace