Die Welt: Německá armáda chce přijímat i občany jiných zemí EU

Die Welt: Německá armáda chce přijímat i občany jiných zemí EU
Autor fotografie: Bundeswehr|Popisek: Leopard 2 během cvičení
19 / 06 / 2016, 08:45

Berlín/Praha (ČTK) - Nový strategický plán německé armády počítá s tím, že by se jejími členy mohli stát i občané jiných členských zemí Evropské unie.

Uvedl to včera list Die Welt s odkazem na novou takzvanou Bílou knihu ministerstva obrany. Kabinet kancléřky Angely Merkelové by se jí měl zabývat ještě před vládními prázdninami. Pokud ho schválí, do Bundeswehru by se mohli v budoucnu hlásit i Češi.

"Otevření Bundeswehru občankám a občanům EU by v neposlední řadě nabízelo nejen dalekosáhlý integrační a regenerační potenciál pro personální stabilitu armády, ale bylo by i silným signálem pro evropskou perspektivu," stojí v Bílé knize vypracované odborníky ministerstva obrany pod vedením Ursuly von der Leyenové.

Dosud zákon stanovuje jako podmínku vstupu do armády německé občanství. Podle listu Die Welt stojí za novým návrhem akutní nedostatek rekrutů. Německá armáda má v současnosti kolem 167.000 vojáků, což je o 3000 méně než je stanovený cíl. Od roku 2017 by se tento personální cíl měl navíc zvýšit o dalších 7000 míst.

České zákony zakazují vojenskou službu v cizích armádách pod trestem až pěti let vězení. Výjimkou je služba v armádách členských zemí NATO či služba se souhlasem prezidenta. Německo, stejně jako Česká republika, je členským státem Severoatlantické aliance. S nedostatkem vojáků se nicméně potýká i česká profesionální armáda. Naplněnost útvarů se loni sice zvýšila, bylo to ale ze 75 na 80 procent.

Umožnit německé armádě rekrutovat i občany jiných členských zemí EU chtěl už bývalý ministr Karl-Theodor zu Guttenberg, který stál v čele ministerstva obrany letech 2009 až 2011.

Nový strategický dokument analyzuje mimo jiné aktuální bezpečnostní situaci ve světě. Nahradit by měl Bílou knihu z roku 2006.

Tagy článku