Digitální vydírání a krádež identity hrozí polovině populace

Digitální vydírání a krádež identity hrozí polovině populace
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
15 / 10 / 2014, 12:00

15.10.2014 / Kyberzločinci kladou na uživatele téměř dokonalé pasti. Doporučení k ochraně vás a vašich dat.
Zdroj: MEDIAKOM

  • 74 % Čechů již obdrželo e-mail od podvodníka, zcizení on-line identity přiznalo 13 % respondentů.
  • Mobily a tablety má nezabezpečené téměř polovina uživatelů.
  • Kyberzločince lákají zejména rostoucí počty uživatelů mobilních forem bankovnictví.
  • On-line bankovnictví využívá na počítači 76 % uživatelů, na mobilu 22 % a na tabletu 17 % uživatelů.
  • Podle Národního centra bezpečnějšího internetu jsme teprve na začátku boomu kyberzločinnosti.
  • Nestačí už jen obezřetnost, kyberzločincům je třeba se bránit i pomocí bezpečnostních aplikací.

Tři čtvrtiny (74 %) Čechů již obdržely e-mail od podvodníka, který je vybízel například k uhrazení neexistujícího dluhu či k instalaci záškodnického programu, který by se snažil vytunelovat jejich bankovní účet.
Zcizení on-line identity či osobních dat přiznala více než desetina respondentů (13 %). Respondenti se rovněž shodují, že podvodných e-mailů přibývá (85 %) a zvyšuje se jejich sofistikovanost: „Přes 80 % dotázaných vyjádřilo obavy z odcizení identity, podvodných e-mailů či virů. Nevědí, jak se účinně bránit,“ říká Martin Vařbuchta, manažer společnosti Intel. Vyplývá to z průzkumu společnosti Intel, která se dotazovala více než 1000 tuzemských respondentů z řad uživatelů internetu. 

průzkum společnosti Intel (2014)

Z průzkumu dále vyplývá, že svoje mobily a tablety má nezabezpečené téměř polovina uživatelů: chytrý telefon si nechrání 55 % uživatelů a tablet 36 %. Přitom pro on-line bankovnictví využívá počítač 76 %, mobil 22 % a tablet 17 % uživatelů. „Kyberzločince lákají zejména rostoucí počty uživatelů mobilních forem bankovnictví. Může se jednat o miliony potenciálních obětí s nezabezpečeným mobilem nebo tabletem,“ vysvětluje motivy kyberzločinců Ivan Janoušek, soudní znalec v oblasti informačních technologií ze znaleckého ústavu APOGEO Esteem.

Podle Národního centra bezpečnějšího internetu (NCBI) jde o alarmující trend: „Jsme teprve na začátku boomu kyberzločinnosti. Pokud se nebudou lidé aktivně bránit, počet krádeží prudce poroste. Nestačí už jen obezřetnost, je třeba se bránit i pomocí bezpečnostních aplikací, které sofistikovaným útokům kyberzločinců účinně brání,“ doporučuje Jiří Palyza, ředitel Národního centra bezpečnějšího internetu. Podle znaleckého ústavu APOGEO Esteem domácím uživatelům nejvíce hrozí nabourání mobilního bankovnictví a zcizení identity (viz graf).

Hrozby útoků na mobilní zařízeníJak se bránit

Bránit se lze obezřetností a bezpečnostním softwarem

Účinná obrana proti kyberzločincům se musí podle NCBI skládat z preventivní obezřetnosti a využívání bezpečnostních aplikací, které většinu útoků odrazí. „Je nutné používat zdravý selský rozum v kombinaci s bezpečnostním programem, který zajistí ochranu proti virům, podvodným nabídkám, šifruje ukládaná data a umožní mobilní zařízení zamknout a pravidelně zálohovat,“ doporučuje Jiří Palyza, šéf Národního centra bezpečnějšího internetu.

NCBI doporučuje reagovat na e-mailové výzvy od autorit státní moci – například policie, soudů či exekutorů – s velkou obezřetností: „Tyto instituce e-mailem s občany běžně nekomunikují, jde o formu nátlaku ze strany kyberzločinců,“ vysvětluje Palyza. Nejohroženější jsou proto senioři a mládež. „Podvodníci komunikují z pozice autority, například exekutora, aby své oběti přiměli k akci, například k otevření zavirované přílohy s údajným dluhem,“ vysvětluje Jiří Palyza.

Nový trik sociálního inženýrství: vykradení účtu pomocí zcizené identity

Kyberzločincům obyčejně stačí jen pár hodin na zcizení identity a zablokování přístupu ke službám. „Jejich odblokování je náročné a třeba i několik dní nemůže okradený majitel služby využívat. Během této doby se však může zloděj vydávat za dotyčnou osobu a způsobit jí značné škody,“ varuje soudní znalec Ivan Janoušek. Před obdobnými krádežemi identity na Facebooku například nedávno varovala jedna z tuzemských bank (vyjádření banky zde).

Průměrný uživatel by proto neměl reagovat na podezřelé e-mailové výzvy k zadání hesel či bezpečnostních kódů. „V on-line světě se vyplatí nejdříve prověřovat a až pak důvěřovat. Kyberzločinci jsou schopni nastražit dokonalé pasti. Doporučujeme vždy preventivně na podezřelé výzvy nereagovat a důsledně využívat bezpečnostní programy, které na podvodné e-maily upozorní či je rovnou smažou,“ uzavírá Jiří Palyza, ředitel Národního centra bezpečnějšího internetu.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

O Národním centru bezpečnějšího internetu (NCBI)
NCBI je neziskové nevládní sdružení založené v roce 2007. Jeho posláním je přispívat ke zvýšení bezpečnosti užívání internetu, moderních informačních a komunikačních technologií, zvyšovat povědomí uživatelů o jejich kladech a možných nebezpečích, přispívat k osvojování etických norem v on-line prostředí, napomáhat předcházení a snižování možných sociálních rizik spojených s jejich užíváním. Hlavním cílem sdružení je vytvořit a provozovat odborné pracoviště pro osvětu, vzdělávání a ochranu uživatelů před ilegálním a ohrožujícím obsahem na internetu. Více informací je k dispozici na www.ncbi.cz.

O společnosti APOGEO Esteem, a.s.
Znalecký ústav APOGEO Esteem, a.s. je součástí poradenské skupiny APOGEO Group. Znalecký ústav disponuje jedním z nejširších rozsahů znaleckých oprávnění v České republice pro obor ekonomika a kybernetika, jež uděluje Ministerstvo spravedlnosti České republiky. Více informací je k dispozici na www.apogeo.cz

 

Psali jsme také:

Pozor na trojského koně pro Android – smaže data, posílá SMS

Váš počítač i mobil v ohrožení! Od této chvíle nepoužívejte neznámá USB zařízení

Návod, jak hacknout PIN u iPhone a dalších zařízení

Ukradli vám firemní notebook s citlivými daty? Existuje řešení – dálkový výmaz dat

 

Tagy článku