Diktátor Erdogan odmítá kritiku EU. Opět vyhrožuje uprchlíky

Diktátor Erdogan odmítá kritiku EU. Opět vyhrožuje uprchlíky
10 / 11 / 2016, 07:00

Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová v úterý jménem EU označila poslední dění v Turecku za mimořádně znepokojivé. Zatýkání, perzekuce...přijdou i popravy?

Pro stabilitu a demokracii v regionu je podle EU třeba návrat k věrohodnému politickému procesu a politickému dialogu. Turecké ministerstvo zahraničí v reakci označilo kritiku za nepřijatelnou.

Text prohlášení připomíná snahy obnovit v zemi trest smrti, pokračující omezení svobody projevu také na internetu a další zavírání médií a perzekuci novinářů, včetně šéfredaktora listu Cumhyriet, ale i zatčení politiků opoziční strany a několika poslanců. Podobné kroky podle unie oslabují vládu práva v zemi, ochranu lidských práv a kompromitují parlamentní demokracii v Turecku.

Erdogan: „Je mi jedno, či mi hovoria diktátor.“

Turecké úřady zdůvodňují své kroky po červencovém pokusu o vojenský puč bojem proti terorismu. Po něm byly propuštěny ze zaměstnání desetitisíce lidí, včetně policistů, soudců, prokurátorů, ale například i učitelů. Více než 30 tisíc lidí skončilo od července ve vězení. Květnové rozhodnutí tureckého parlamentu, které mnoha jeho členům odebralo imunitu, taktéž budí podle EU vážné obavy. Imunita má podle Unie být udělována nediskriminačně a její odebrání musí vždy souviset s konkrétní věcí a odehrát se podle průhledných pravidel.

Turecko propustilo dalších 10 000 státních úředníků, zrušilo 15 novin a časopisů

Evropská unie ale potřebuje pokračující tureckou spolupráci při plnění jarní migrační dohody. Výměnou za tureckou pomoc EU slíbila nejen finanční podporu pro uprchlíky, kteří v Turecku zůstávají, ale také kromě zrušení víz i obnovu přístupových rozhovorů. EU rovněž vyzvala Turecko, aby dodržovalo principy parlamentní demokracie, včetně základních práv a práva na spravedlivý soud, jak ostatně plyne z jeho závazků jako kandidáta na členství. Zdroj: euroskop.cz

Na nedostatky Turecka mimo jiné v oblasti nezávislosti soudnictví či dodržování základních práv upozornila ve své zprávě i Evropská komise. Množit se podle ní začaly po letním pokusu o převrat v Turecku. Komise kritiku vznesla v pravidelném hodnocení všech kandidátů na členství v EU, jimiž jsou nyní zejména balkánské země. 

Nenávistný útok tureckého prezidenta proti Německu. Je to prý "ráj pro teroristy"

Podle tureckého prezidenta Erdogana se EU bojí udělat konečné rozhodnutí z obav z přílivu migrantů z Afriky a Blízkého východu. "Co když jednání skončí a oni otevřou brány, kam pak dáme ty tři miliony uprchlíků? To je to, čeho se bojí, proto se nedokážou definitivně rozhodnout," řekl dnes na adresu EU Erdogan.

Turecký ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik včera na tiskové konferenci ke zprávě řekl, že v některých bodech postrádá objektivitu. Podle něj se také EU vzdálila vizím svých zakladatelů. Turecký ministr se domnívá, že zpráva byla napsána tak, že neprospěje společným zájmům EU a Turecka.

 

 

Tagy článku