Dilema Zelených vyřešeno. Vyhrál krvavý halal nebo multikulti?

Dilema Zelených vyřešeno. Vyhrál krvavý halal nebo multikulti?
21 / 11 / 2016, 14:45

Vrcholní představitelé strany Zelených byli dotázáni redakcí securitymagazin.cz, zda v případě porážky stylem halal (dhabíba) upřednostňují svobodu náboženských zvyků nebo zákon o ochraně zvířat.

Strana Zelených se mediálně dlouhodobě staví za práva náboženských a jiných menšin na území ČR, na straně druhé se však zasazuje o co možná nejhumánnější zacházení se všemi zvířaty. Proto pro ni zaujmout stanovisko k halal porážkám, nemuselo být úplně jednoznačné. Z konverzace s tiskovým mluvčím strany Pavlem Bartoškem navíc vyplynulo, že strana dosud neměla přijaté oficiální stanovisko k halalu.  

Tento krvavý styl porážky, kdy je zvíře bez omráčení za velkých bolestí v podstatě vykrváceno, nachází stále větší podporu u muslimské komunity žijící v ČR. Jen po Praze, ale i v dalších velkých městech, zdobí stále častěji rychlá občerstvení s kebabem znak halal. V hlavním městě se podle údajů IVČRN nachází minimálně 45 provozoven nebo prodejen.  Ačkoliv je tento krutý způsob v mnoha státech zakázán, byla mu v ČR udělena v roce 2010 výjimka Ministerstvem zemědělství v zákoně o ochraně zvířat. O tuto výjimku žádá každoročně několik jatek a řeznictví a většinou je jim ministerstvem vyhověno. Jen v roce 2015 získalo povolení sedmero jatek. 

Předseda strany Matěj Stropnický sice respektuje náboženskou svobodu a zvyky, v tomto případě však nesouhlasí. „Takové praktiky porážení zvířat považujeme za neetické a neospravedlnitelné. Považujeme je za týrání zvířat ve smyslu usmrcení zvířete způsobem působícím nepřiměřenou bolest nebo utrpení. Proto Zelení podporují zrušení výjimky ze zákona,“ uvedl pro redakci Stropnický. Ve stejném duchu se vyjádřil také místopředseda Ondřej Mirovský, pro něhož je právo zvířat na důstojný a bezbolestný život nadřazeno náboženským zvyklostem.  

Na legislativní půdě se dhabíbu pokouší novelou zákona zakázat někteří poslanci hnutí Úsvit.

Jejich návrh je v současnosti zaparkován v Poslanecké sněmovně před prvním čtením. Vláda nicméně k novelizaci zaujala již letos v březnu negativní stanovisko. Podle ní předkládaný návrh „zasahuje neopodstatněně a nepřiměřeným způsobem do práva na svobodu náboženského projevu garantovaného čl. 16 odst. 1 Listiny základních práv a svobod, a považuje jej proto za protiústavní.“

Ministru zemědělství Marianu Jurečkovi se sice návrh Úsvitu nelíbil, nicméně přitom dal najevo, že má vůči porážce zvířat halal své výhrady. „Byl jsem sám osobně přítomen jak na porážce jehňat, tak býka, která probíhala halal způsobem, a rozhodně to nepovažuji za způsob porážky, kterou bychom měli aplikovat ve třetím tisíciletí takovým způsobem,“ uvedl pro Idnes.cz začátkem února Jurečka. Žádná iniciativa ve snaze omezit či zakázat halal ze strany ministerstva se však podle dostupných zdrojů nevede.

Autor: Jan Blažek

 

 

 

Tagy článku