Diplomatický konflikt mezi Ukrajinou a Maďarskem kvůli tajným agentům

Diplomatický konflikt mezi Ukrajinou a Maďarskem kvůli tajným agentům
21 / 07 / 2015, 07:15

Maďarský premiér Viktor Orbán požaduje autonomii pro 150 000 Maďarů v Zakarpatské oblasti na západě Ukrajiny.

Maďarský velvyslanec v Kyjevě byl 20. července předvolán na ministerstvo zahraničí, aby vysvětlil výroky šéfa úřadu maďarské vlády Jánose Lázára o aktivitách maďarské rozvědky na ukrajinském území, zejména při podpoře maďarské menšiny v Zakarpatské oblasti.(Zdroj: Aktualne.cz)

Maďarsko: "Přijmeme všechna nezbytná opatření na ochranu naší menšiny na Zakarpatí"

Jedná se o následující výroky, zveřejněné v maďarském vydání Napi Gazdaság.

Maďarské orgány jsou znepokojeny situací na západní Ukrajině. Předseda vlády slíbil, že v případě, že Maďary žijící v Zakarpatí "budou ponižovat", vláda přijme všechny, kteří budou z Ukrajiny nuceni uprchnout. Maďarský kabinet je připraven na to, že vzhledem k nedávným událostem, které se odehrály na západě Ukrajiny, budou etničtí Maďaři nuceni uprchnout za Zakarpatska, uvedl János Lázár.  Budapešť aktivizovala bezpečnostní služby na ochranu Maďarů na Ukrajině. Podle Lázára je maďarská vláda znepokojena střelbou v ulicích Mukačeva a má v úmyslu hájit zájmy Maďarů žijících na Ukrajině. Zejména Zakarpatí je domovem 150 tisíc Maďarů, z nichž většina má maďarský pas. 

První náměstkyně šéfa ukrajinské diplomacie Natalija Halibarenková vyjádřila nad "bezprecedentními výroky" maďarského ministra znepokojení. Je totiž podle ní naprosto nepřípustné, aby maďarští agenti operovali na Ukrajině bez vyrozumění a svolení ukrajinských úřadů. Současně popřela maďarská obvinění, že prý Kyjev brání v poskytování pomoci maďarské menšině.

Významnou menšinou v Zakarpatí jsou právě Maďaři, tvořící asi osminu obyvatelstva a koncentrovaní na jihozápadě u hranic s Maďarskem. Hlavním městem je Užhorod, sekundárním centrem Mukačevo. Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Aktualne.cz, 168ora.hu, RIA Novosti

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace