VIDEO: Dlouho očekávaný Muskův elektrický kamion konečně odhalen!

VIDEO: Dlouho očekávaný Muskův elektrický kamion konečně odhalen!
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: elektrický kamion
17 / 11 / 2017, 08:30

Americký vizionář a šéf Tesly Elon Musk odhalil dlouho očekávaný elektrický kamion Tesla Semi, který slíbil na podzim představit.

Laická i odborná veřejnost se konečně dočkala. Šéf Tesly Elon Musk slavnostně představil elektrický kamion budoucnosti Tesla Semi, který svým designem připomíná kulku. Podle Muska čeká čeká na řidiče futuristického vozidla ,,o mnoho lepší" zážitek, přičemž kamion má zvýšenou bezpečnost za výrazně nižší náklady. Co zaujme na první pohled, je design kabiny elektrického kamionu. Ten umožní řidiči stát. Sedadlo se plně přizpůsobí váze řidiče, aby bylo maximálně pohodlné.

Další novinkou, kterou Musk představil, je umístění volantu. Na rozdíl od kamionů třídy 8 se nachází uprostřed kabiny spolu s panelem dotykové obrazovky umístěné na každé straně řidiče. Kabina je pak na rozdíl od kamionů třídy 8 prostornější, nicméně představená verze elektrického kamionu nemá zatím přihrádku, kde by mohl řidič spát. Podle Muska bude přední sklo velmi silné, že v nadsázce vydrží i termonukleární výbuch.

psali jsme: Elektrické nákladní vozy Fuso eCanter se řítí na New York

V kamionu bude k dispozici software se zabudovaným autopilotem, který bude zahrnovat automatické nouzové brzdění či varování, pokud řidič s kamionem sjede ze svého pruhu.

Vůz nabídne také vynikající aerodynamické vlastnosti, které budou zároveň potřeba k tomu, aby elektrický kamion mohl mít dojezd až 800 kilometrů. Tesla Semi má být také ,,náležitě" rychlá. Podle Tesly zrychlí z 0 na 100 za neuvěřitelných 5 sekund, s plně naloženým návěsem pak za 20 sekund. Životnost motorů má být podle Elona Muska minimálně 1,6 milionů kilometrů.

psali jsme: Elon Musk chystá další novinku: elektřinou poháněný kamion na delší trasy

Nicméně již nyní je jasné, že původní Muskova vize, který si představoval, že elektrický kamion bude plně konkurovat těm běžným dieselovým, byl až příliš odvážný. Podle dopravních expertů je totiž předpokládaný dojezd 320 - 480 kilometrů dvakrát až třikrát méně, než dokáže ujet běžný kamion na jednu nádrž dieselu.

Každopádně zmíněná vzdálenost klade velká nároky na kapacitu baterií, které budou muset být velice výkonné. Počítá se s tím, že ruku v ruce s tím budou i ,,extrémně" těžké.

Horká novinka od Tesly má být dostupná už v roce 2019. Musk slibuje, že elektrický kamion nám ,,vystřelí mysl z lebky do jiné dimenze". Jestli se tak stane, uvidíme za dva roky.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: cnbc.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.