Dluhy za vedení První světové války stále nesplaceny!

Dluhy za vedení První světové války stále nesplaceny!
Autor: Wikipedia|Popisek: První světová válka - fotomontáž
02 / 11 / 2014, 18:00

2.11.2014 / Ani za sto let od začátku válečného šílenství na území Evropy, které stálo životy šesti tisíc vojáků denně po dobu čtyř let, nedokázaly všechny válčící státy vyrovnat své dluhy za První světovou válku.

Velká Británie minulý týden oznámila, že splatí 218 miliónů liber z dvoumiliardového dluhu v librách, který jí vznikl, za vedení První světové války. V roce 1917 vydala vláda Velké Británie také Národní válečné dluhopisy s atraktivní úrokovou sazbou 5%, aby měla z čeho financovat svou válčící armádu. Po vlastenecké kampani je koupilo tři milióny Britů.

Leták O deset let později Winston Churchil refinancoval tyto dluhopisy půjčkou s úrokem 4%. Tváří v tvář Velké hospodářské krizi, která zachvátila svět v roce 1929 a trvala až do poloviny třicátých let, pak kancléř Neville Chamberlain použil opět vlastenecké kampaně, aby převedl dluh čtyřprocentní půjčky na „věčné dluhopisy“, které dávají dlužníkovi, tedy Velké Británii právo nikdy nesplatit celý dluhopis, pokud řádně splácí úroky. Ty byly stanoveny na 3,5%. Od té doby věnuje vláda Velké Británie každoročně 136 miliónů liber na placení těchto úroků a dalších válečných půjček. Teď splatí i malou část samotných „věčných dluhopisů“ poprvé po šedesáti sedmi letech.

Německo nakonec splatilo poslední část dluhu za První světovou válku v roce 2010, v den dvacátého výročí znovusjednocení. Válečné reparace činily celkem 269 miliard zlatých marek. Šlo o hodnotu devadesáti šesti tisíc tun zlata. Zaplatit je Německu ukládala Versaillská smlouva uzavřená po vítězství spojenců v roce 1918. Jako reakce na Velkou hospodářskou krizi byl dluh snížen na 112 miliard marek, které měly být splaceny během šedesáti let. Adolf Hitler v roce 1933 splácení dluhu zastavil.

Leták německé dluhopisy

V roce 1953 Německo odsouhlasilo na konferenci v Londýně, že zaplatí své dluhy z období před Druhou světovou válkou. To činilo až do osmdesátých let. Na oplátku bylo Německu povoleno počkat se splacením úroků za roky 1945 – 1952 až do znovusjednocení. Po pádu berlínské zdi pak sjednocené Německo začalo splácet i tyto úroky – celkem 125 miliónů euro. Poslední část pak splatilo dvacet let po znovusjednocení, devadesát dva let po konci První světové války.
USA byly před První světovou válkou téměř bez dluhu. /2,7% HDP v roce 1916/. Dluh, který vznikl Spojeným státům financováním válčící armády, poté co v roce 1917 vstoupily do války, byl kryt prodejem dluhopisů veřejnosti a vyšplhal se na 33% HDP, tedy více než 24 miliard dolarů.
První světová válka prakticky rozvrátila ekonomiku zúčastněných stran. Velká Británie a Francie si vypůjčily na válku obrovské prostředky, které nebyly schopné splácet, od Spojených států amerických a Německo, které se ocitlo zcela na mizině a neschopné splácet dlužilo obrovské prostředky Britanii a Francii. Proto americký viceprezident Charles Dawe v roce 1924 navrhl, že USA půjčí Německu, aby mohlo platit reparace Francii a Velké Británii. Tyto dvě země pak budou moci splácet své dluhy Spojeným státům. Plán vyšel, Dawe za něj získal Nobelovu cenu míru.

Psali jsme také:

Islámský stát – nejbohatší teroristická skupina na světě. Likvidace západní civilizace?

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace