Popisek: Posádka letounu Enola Gay, která svrhla bombu Little Boy na Hirošimu
Přesně před 70 lety Spojené státy téměř srovnaly se zemí japonské město Hirošima. Podle průzkumu společnosti Populus si 61 % Japonců myslí, že USA by se měly omluvit za Hirošimu a Nagasaki.
Výbuchu jaderné bomby Little Boy (Chlapeček), která zabila v prvních 4 měsících okolo 150 tisíc lidí a z města Hirošima udělala de facto měsíční krajinu, předcházela generální zkouška v červenci. Američani se během druhé světové války snažili vytvořit nukleární zbraň hromadného ničení, ale uspěli až v závěru válečného konfliktu. Atomová bomba byla vyvinuta v rámci projektu, který byl nazván podle místa, kde se začalo s výzkumem - Manhattan. Výzkumný tým vedl plukovník a inženýr Leslie R. Groves, který také přivedl klíčové vědecké osobnosti včetně Roberta Oppenheimera. Celý vývoj zbraně trval několik let a stál dvě miliardy dolarů.
První úspěšný pokusný jaderný výbuch se uskutečnil 16. července 1945 na cvičné střelnici vojenské základny Alamogordo v Novém Mexiku. Výsledek svou silou ohromil všechny zúčastněné. Puma byla původně určena pro Německo, ale před jejím sestrojením už došlo ke kapitulaci. Pro ostrou zkoušku toho, co jaderná zbraň dokáže, bylo tedy třeba najít jiný cíl a tím se stalo Japonsko. Japonská vláda i přes bombardování odmítala přijmout ultimátum předložené Postupimskou deklarací, a proto americký prezident Harry Truman nařídil, aby americké letectvo svrhlo 6. srpna na Hirošimu bombu Little Boy, o tři dny později byla svržena puma Fat Man (Tlouštík podle Churchilla) na Nagasaki - původním primárním cílem měla být Kokura, ale nad ní panovala velká oblačnost.
Bombu na Hirošimu svrhla posádka amerického letounu B-29 Enola Gay v 8:16 místního času. Výsledek byl strašlivý. Okamžitě zemřelo zhruba 80 tisíc lidí a to většinou na uhoření nebo popáleniny. Během následujících měsíců umírali další desítky tisíc lidí na důsledky ozáření. Některé odhady uvádí, že do roku 1950 zemřelo až 200 000 lidí následkem rakoviny a dalších dlouhodobých účinků. V Hirošimě bylo před bombardováním 90 tisíc budov a stát jich zůstalo jen 28 tisíc.
Ničivá exploze navíc zabila většinu lékařů a zdravotních sester, kteří pracovali hlavně v centru města. Z 200 lékařů jich zůstalo pouhých 20 naživu a schopných práce a z 1780 sestřiček jen 150 se mohlo věnovat pacientům.
Japonsko po tvrdém útoku USA a hrozbě války se Sovětským svazem 14. srpna v oficiálním prohlášení císaře Hirohita kapitulovalo. Během roku po bombardování obsadilo Hirošimu asi 40 tisíc amerických vojáků.
Dodnes se vedou diskuze, zda mělo k tak hroznému činu dojít. Argumentem pro, který v roce 1945 použil i Truman, je, že by v případě pozemní operace by došlo k mnohem větším obětem. Na druhou stranu drtivou většinou mrtvých bylo civilní obyvatelstvo a dodnes se většina Japonců domnívá, že by se Spojené státy měly omluvit. Vyplývá to z průzkumu agentury Populus pro zpravodajský server Sputnik. Podle průzkumu si 61 % Japonců myslí, že by se měli Američani omluvit a 74 % se domnívá, že svržení bomb není možné ospravedlnit válkou.
Zdroj: Sputnik news