foto: Pixabay/Auschwitz II – Birkenau
Počet útoků především v západní Evropě zřetelně narostl a sílí i v důsledku příchodu azylantů z oblastí, kde jsou Židé považováni za nepřátele.
Při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti se ve středu konalo vzpomínkové zasedání Bundestagu. Připomenulo utrpení šesti milionů židovských obětí, dvou milionu Romů a milionu dalších za 2. světové války.
V předvečer výročí izraelský velvyslanec v Německu Yakov Hadas-Handelsman vyslovil obavy z nárůstu antisemitismu v Evropě. A nenávist proti Židům není omezena jen u pravicově extremistických skupin. Současné Německo zápasí s tímto problémem za situace, kdy se množí útoky proti synagogám, dochází k veřejným urážkám Židů a školy jsou pod stálou policejní ochranou. Na otázku, zda-li se Židé necítí být ohroženi, nedovedou mnozí dát jednoznačnou odpověď.
Židé utíkají z Evropy. Předzvěst hodně špatných časů pro všechny Evropany
Rabín Daniel Alter konstatoval, že vzhledem k šířící islámské migraci jsou již čtvrtě, kam žádný Žid nemůže vstoupit a hráči berlínského mužstva v kopané Makkabi jsou stále konfrontováni nadávkami a verbálními vyhrůžkami. Koncem minulého týdne byla napadena i novinářka ARD Tamara Anthony, když jí muž v luxusním baru do očí řekl, že je přesvědčen jako údajná většina, že Židé patří do plynové komory. Zdroj: rozhlas.cz
Stranou nezůstal ani český premiér Bohuslav Sobotka, který na Facebooku uvedl: „Hrůzné činy nacismu nesmí být zapomenuty. Připomínání je mimořádně aktuální zvláště v dnešní době, kdy nejrůznější extremisté, xenofobové a rasisté šíří se vzrůstající intenzitou ve společnosti nenávist a strach. Je odpovědností nás všech, abychom podobnému šíření zla bránili. I proto je nutné připomínat si oběti a také hrdiny této doby, lidi, kteří proti nacistům a jejich činům bojovali a kteří často zaplatili za své hrdinství cenou nejvyšší," zdroj: denik.cz
Server eretz.cz komentoval dnešní smutné výročí takto:
27. ledna si připomínáme 71. výročí osvobození nacistického tábora smrti Osvětimi Rudou armádou. Tento den byl vyhlášen 1. listopadu 2005 Valným shromážděním OSN Mezinárodním dnem památky obětí holokaustu. Světová veřejnost si tak připomíná památku šesti milionů Židů, kteří byli nacisty a jejich pomahači zavražděni nejen v táborech smrti, ale masově vražděni v ghettech, Babim Jaru, Rize, Kremničke a na bezpočtu dalších míst okupované Evropy.
My, Židé vzpomínáme na památku našich předků, kteří zahynuli rukou nacistických katů posvěcujíce Jméno Nejvyššího. Nelze však nepřipomenout téměř dva miliony nacisty zavražděných Romů a dalších nevinných obětí. Ti, kdo přežili pozemské inferno holokaustu odcházejí na věčnost a za pět deset let nebude již téměř živých pamětníků druhé světové války, jejíž částí byla i nejmasovější vražda civilního obyvatelstva v dějinách lidstva – holokaust – šoa. Vždyť těch, kteří byli v letech 1939-44 dětmi, se zachránila nepatrná hrstka a pokud dožili do dnešních dnů, jsou to již lidé mezi 75 a 85 lety věku.
Již delší dobu jsme svědky pokusů o relativizaci nacistických zločinů páchaných na židovském obyvatelstvu zemí okupované Evropy a dokonce pokusů ze strany některých „historiků“ a „vědců“ o popírání holokaustu vůbec.
Velice znepokojující je snaha některých kruhů ve světě, zvláště pak pro-palestinských, radikálně muslimských či radikálně levicových přirovnávat Izrael k nacistickému Německu a Palestince k židovským obětem holokaustu.
Takováto přirovnání nejenže dehonestují šest milionů židovských obětí šoa, ale jsou zcela záměrnou, zlovolnou, hrubou, trestuhodnou a vědomou falzifikací historických událostí z let 1939-45. Jedná se o velmi sofistikovanou lež, kterou dnešní antisemité na pozadí izraelsko-palestinského konfliktu podsouvají světové veřejnosti jako zcela historicky podloženou skutečnost.
Vrchní rabín Bruselu řekl v pondělí pro izraelskou rozhlasovou stanici, že "není budoucnosti pro Židy v Evropě".
Tagy