Dny NATO & Dny Vzdušných sil AČR

Dny NATO & Dny Vzdušných sil AČR
Autor fotografie: Lubomir Svetnicka (CC BY 2.0)|Popisek: Německý Typhoon na Dnech NATO
17 / 09 / 2016, 04:30

Ve dnech 17. a 18. září 2016 se na letišti Leoše Janáčka v Ostravě Mošnově uskuteční Dny NATO - tradiční akce, na níž se představí armádní a bezpečnostní složky v historicky nejvyšším počtu - jedenadvacet zemí včetně České republiky.

Slavnostního zahájení se v sobotu 17. září v 11.00 hodin zúčastní ministr obrany Martin Stropnický, první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík Jiří Baloun a zástupce velitele Vzdušných sil AČR plukovník gšt. Petr Hromek.

Součástí Dnů NATO jsou již sedmým rokem také Dny Vzdušných sil Armády České republiky. Vznikl tak prestižní formát, který je důležitou garancí kvality vůči zahraničním partnerům. V plné míře se zde široké veřejnosti prezentuje také česká armáda, a to jak schopnostmi a dovednostmi svých příslušníků, tak moderní technikou a vybavením. Do akce se zapojí na 1 000 vojáků, téměř dvě desítky letecké a na 300 kusů pozemní techniky.

Letošní ročník Dnů NATO & Dnů Vzdušných sil AČR je opět ve znamení premiér. Každý den je připraveno osm hodin dynamických a statických letových a pozemních ukázek. Stěžejním bodem programu bude společná prezentace pozemních a vzdušných sil - boj o osadu - obsazení mostu a dobytí místa okupovaného nepřítelem. Právě efektivní spolupráce leteckých a pozemních sil je jednou z odpovědí na současné ozbrojené konflikty. Diváci zhlédnou simulovaný úder na pozemní cíl za podpory dvou podzvukových bitevních letounů L-159 Alca a vrtulníku Mi-24/35. Pozemní síly jsou v bojové operaci zastoupeny jednotkami 7. mechanizované brigády a doplněny o další prvky z celé AČR včetně dělostřelecké podpory - nasazení 120mm samohybných minometů PRAM. Počítá se také se zapojením německého tanku Leopard, vyprošťovacího tanku Bergepanzer Büffel a s využitím zdravotnické verze bojového vozidla pěchoty BVP-2.

K vidění bude vysoká pilotáž letounu JAS-39 Gripen a vrtulníku Mi-24/35 nebo činnost příslušníků 102. průzkumného praporu při osvobozování rukojmích. Představí se i dopravní letoun CASA C-295M a v zahajovacím průletu Airbus A-319. Většina strojů z letových ukázek bude k vidění i na zemi - například Jak-40 a L-410FG. Z vojenské pozemní techniky stojí za zmínku tank T-72M4 CZ, bojové vozidlo pěchoty BVP-2, kolové obrněné vozidlo Pandur II, lehké obrněné vozidlo Iveco a Dingo. Připraveni jsou i příslušníci motocyklové čety Hradní stráže.

Na Dnech NATO se průřezově představí prakticky veškeré útvary jak pozemních, tak i vzdušných sil, prvky logistické a zdravotnické podpory a také příslušníci aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Ostrava.

Partnerskou zemí Dnů NATO & Dnů Vzdušných sil AČR je v letošním roce Německo. Svá zastoupení budou mít i ozbrojené síly Slovenska, Polska, Velké Británie a další.

Více informací je k dispozici na stránkách www.natodays.cz, které jsou spravovány pořadatelem akce - organizací Jagello 2000. Vstup na akci je zdarma.

Zdroj: Tisková zpráva ministerstva obrany ČR

Tagy článku