Do Athén přijelo trajektem 1300 běženců, dalších 600 se očekává

Do Athén přijelo trajektem 1300 běženců, dalších 600 se očekává
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Migranti se na Koseu naloďují na trajekt
16 / 08 / 2015, 12:00

AKTUALIZOVÁNO / Trajekt poskytne ubytování téměř 3000 uprchlíků. Prozatím nebude odjíždět na pevninu.

Stovky syrských migrantů na řeckém ostrově Kos v neděli nastupovaly na trajekt Eleftherios Venizelos, který vyhradila vláda pro dočasný pobyt utečenců. Řecká vláda vyslyšela výzvu místního starosty, kterou jsme zveřejnili v článku "Imigrační krize na řeckém ostrově Kos pokračuje". 

Řecké úřady se snaží přijímat opatření, aby se zabránilo dalším incidentům mezi uprchlíky a pořádkovou policií. Mezitím ale pokračuje příliv ilegálních uprchlíků z nedalekého Turecka. Tam nedaleko města Izmir (Smyrna), čeká údajně až půl milionu dalších uprchlíků na cestu do Evropy

Agentura Reuters zveřejnila video z rvačky mezi uprchlíky o místo na trajektu (zdroj YouTube)

Zdroj YouTube, Euro News (německy)

13. srpna 2015 / Do hlavního řeckého města 13. srpna z Kosu připlul trajekt s 1300 uprchlíky a během dne má do Athén dorazit z řeckých ostrovů dalších 600 lidí.

Na ostrov Kos v posledních dnech dorazilo na 7000 uprchlíků a sitauace je zde zoufalá. Běženci se dokonce včera vzbouřili a musela proti nim zasahovat policie obušky a pepřovým sprejem. Imigranti si rozdělali tábory podél silnic, usídlili se v opuštěných hotelech a na plážích turisticky oblíbeného ostrova. Podobné problémy jsou i na Chiosu, Lesbu nebo Samosu. Zařízení pro uprchlíky na řeckých ostrovech nejsou kapacitně dostačující. Řecko, které se zmítá ve vlastní ekonomické krizi, nebylo připraveno na takový nápor běženců. Jen od nového roku prý do země připlulo okolo 124 tisíc imigrantů.

Přemístní běženců do Athén a zároveň přistavení trajektu Eleftherios Venizelos, který bude sloužit jako ubytovací zařízení, by měl ostrovu Kos ulehčit. Na trajektu, který by se měl vydat na cestu ještě dnes, by mělo být možné ubytovat až 2500 osob. Loď by se měla uprchlíkům otevřít již zítra ráno.

Běženci, kteří přicestovali do Atén, podle agentury DPA uvedli, že z Řecka chtějí pokračovat dále do západní Evropy.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.