Do blízkosti letiště v Bagdádu dopadly rakety, zemřeli tři vojáci

Do blízkosti letiště v Bagdádu dopadly rakety, zemřeli tři vojáci
Popisek: Pohled na centrum Bagdádu a řeku Tigris
30 / 10 / 2015, 08:30

Na vojenskou základnu ležící u hlavního města Iráku dnes dopadlo celkem 16 raket. O život přišli podle policie tři iráčtí vojáci a 16 jejich kolegů bylo zraněno. Základna leží u bagdádského mezinárodního letiště, tamní provoz ale útok podle irácké televize nenarušil.

Základna je na místě bývalé amerického vojenského ležení Camp Liberty, kde je nyní kromě vojenské základny také zařízení pro íránské exulanty z opoziční skupiny Lidoví modžáhedové.

Zatím není jasné, kdo rakety vypálil. Bojovníci radikální organizace Islámský stát (IS) loni stříleli rakety k letišti ve snaze destabilizovat okolí hlavního města.

Podle zdroje agentury Reuters byly rakety vypáleny z Bakríje, která je západně od letiště. Zatímco letištní zdroj agentuře sdělil, že lety byly krátce z bezpečnostních důvodů přerušeny, irácká televize oznámila, že provoz zůstal zachován.

Lidoví modžáhedové bojovali za vlády iráckého prezidenta Saddáma Husajna v irácko-íránské válce po boku Iráku. Po Saddámově svržení v roce 2003 ale jejich dobré vztahy s Bagdádem nepokračovaly. Irák se snažil přimět tyto odpůrce íránského režimu k odchodu ze svého území, ale zatím se mu to nepodařilo. Vedení skupiny sídlí ve Francii.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace