Do Británie se nekontrolovaně hrnou ilegální imigranti

Do Británie se nekontrolovaně hrnou ilegální imigranti
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Defence Images|Popisek: A Royal Navy Wildcat helicopterfrom 825 Naval Air Squadron (NAS) in flight over the English Channel.
30 / 08 / 2016, 13:30

Za poslední tři roky bylo zadrženo 27 000 ilegálních imigrantů a jejich počet neustále roste

Podle údajů, které získala agentura BBC od britských úřadů na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, se neustále zvyšuje počet případů nelegálního vstupu do Spojeného království. Zatímco v roce 2013 bylo zjištěno 7700 případů, v roce 2015 to již bylo 9600 nelegálních přistěhovalců. Zdroj: express.co.uk

Velká Británie nechrání svoje hranice. "Je to bezpečnostní hazard," tvrdí bývalý šéf Královského námořnictva

S tím, jak se vzrůstá uprchlická krize po celé Evropě, se zvyšují i počty nelegálních běženců na britské ostrovy. Celkem se za poslední tři roky pokusilo nelegálně dostat do Británie 27 800 osob, přičemž tyto údaje nezahrnují osoby zadržené v přístavech a na letištích, nebo u kterých bylo zjištěno, že nemají platné britské vízum.

Největší počet ilegálních migrantů byl zjištěn na odpočívadlech kamionů nebo na čerpacích stanicích. Potvrzuje se, že ilegálové z největší části používají ke vstupu do Británie právě nákladní vozidla a kamiony, kde se ukrývají v nákladovém prostoru.

Labouristický poslanec Keith Vaz uvedl, že tyto údaje jsou v rozporu s tím, co tvrdí britská vláda o "nepropustnosti a bezpečnosti britských hranic." Pro BBC řekl: "Pokud bylo policií zatčeno 27 000 lidí za ilegální vstup do země, potom to znamená, že problém s nelegální migrací je ještě horší, než jsme předpokládali, a očekávám, že vláda urychleně přijme odpovídající opatření."

V reakci na zjištění BBC uvedlo britské ministerstvo vnitra, že "podnikne kroky k tomu, aby deportovalo ty imigranty, kteří se pohybují na britském území nelegálně." Současně prý investovalo desítky milionů liber k posílení bezpečnosti v severofrancouzských přístavech.

"Zavázali jsme, že nalezneme dlouhodobé řešení problému nelegální imigrace a z toho důvodu jsme vytvořili pracovní skupinu pro boj s organizovaným zločinem, která se ve spolupráci s policií a s našimi zahraničními partnery zaměřila na zločinecké gangy, které se zabývají převaděčstvím."

Zjevnou „propustnost“ britských hranic komentoval už v červnu šéf Europolu Rob Wainwright, který konstatoval, že je pro Velkou Británii vzhledem k omezeným zdrojům obtížné chránit své hranice. 

„Britské příhraniční síly mají omezené zdroje, ostatně stejně jako všechny další organizace ve veřejném sektoru. Musí proto učinit závažná taktická rozhodnutí a investovat prostředky tam, kde je to nejvíce zapotřebí. Je poměrně logické, že hlavní finanční prostředky jdou na zabezpečení hranic kolem velkých a hojně využívaných přístavů. Právě z tohoto důvodu se potom stává, že zase v jiných a méně zabezpečených přístavech se daří pašerákům uprchlíky do Velké Británie úspěšně dopravovat.“

V diskuzi pod článkem se vyjádřili i čtenáři, kteří například uvedli:

  • Kolik z těch 27,000 bylo zatčeno více než jednou? Oni je zatknou a pak je propustí. V metru ve Stratfordu jeden den zadrží sedm nelegálů a řeknou jim, ať se další den nahlásí na stanici. Z těch sedmi to udělal jeden, šest jich zmizelo. 
  • Musíme deportovat všechny ilegální přistěhovalce, bez ohledu na to, kdo jsou, nebo jestli tady mají rodinu. Pouze nekompromisní postoj k protiprávnosti obnoví důvěru ve schopnost vlády chránit Británii. 
  • Ve francouzských přístavech kontrolují jen zlomek těžkých nákladních vozidel, protože kdyby kontrolovali všechny, tak by byly obrovské kolony a čekací doby. A v zájmu obchodu jsou volné hranice a ne bezpečnost.

Tagy článku